Majątek Elona Muska szacowany jest obecnie na 115 mld USD. Tym samym, założyciel Tesli wskoczył na trzecie miejsce najbogatszych ludzi świata, wyprzedzając Marka Zuckerberga.

Akcje spółki produkującej samochody elektryczne nie przestają drożeć. Na poniedziałkowy wystrzał notowań o ponad 12 proc. wpłynął split akcji w stosunku 5:1. W efekcie, jeden walor warty około 2213 USD został podzielony na pięć wartych około 442 USD. Dzięki temu, na inwestycje w Teslę będą mogli pozwolić sobie drobni inwestorzy, dla których cena ponad 2 tys. USD za akcję była zbyt wysoka.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla z polskim cennikiem dla wszystkich modeli

Wpłynęło to na wzrost notowań w pierwszym dniu handlu po splicie, a majątek Elona Muska powiększył się o ponad 11 mld USD, do 115 mld USD. W związku z tym Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, został zepchnięty na czwartą pozycję rankingu najbogatszych ludzi świata z fortuną 111 mld USD – wynika z danych Bloomberg Billionaires Index. Analitycy podkreślają, że split akcji zazwyczaj przyczynia się do wzrostu notowań, choć sytuacja finansowa i perspektywy spółki nie zmieniają się. We wtorek w handlu przed sesyjnym Tesla kontynuuje swój rajd, drożejąc o ponad 7 proc.

Majątek Elona Muska wzrósł w tym roku najmocniej ze wszystkich bogaczy. Jeff Bezos, prezes Amazona posiada fortunę wycenianą na 202 mld USD, która od początku roku wzrosła o 87,6 mld USD. Z kolei Musk powiększył swoją wartość o 87,8 mld USD. Za lwią część sukcesu Muska odpowiada Tesla, która zdrożała w tym roku o blisko 500 proc., jednak swoją cegiełkę dorzuciła także firma SpaceX, w której miliarder ma udziały. Spółka ta, zajmująca się lotami kosmicznymi pozyskała w ubiegłym miesiącu 1,9 mld USD dzięki rundzie prywatnego finansowania. W efekcie, jej wycena urosła do 46 mld USD.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy pomysł Muska: W przyszłości przywołasz Teslę myślami

Gwałtowne tempo akumulacji bogactwa w ostatnich miesiącach wyraźnie kontrastuje ze stanem gospodarki światowej. Ponadto rosnące nierówności dochodowe wywołały ostre reakcje wielu polityków. Amerykański senator Bernie Sanders zaproponował wprowadzenie podatku dla miliarderów. Najbogatsi Amerykanie mieliby zapłacić jednorazowy 60-proc. podatek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samochody na celowniku hakerów. 600 proc. wzrostu incydentów

Współczesne samochody działają w trybie online. Ich systemy rozrywki i bezpieczeństwa są stale podłączone ...

Liderzy europejskiej sprzedaży w lipcu

Jato Dynamics opublikowało wyniki sprzedaży za miesiąc lipiec. Zgodnie z tym Volkswagen Golf powrócił ...

UE zdecydowała: od 2022 roku nowe, obowiązkowe systemy bezpieczeństwa

Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie nowo sprzedawane pojazdy od 2022 roku muszą posiadać wiele ...

Autonomiczne pojazdy Volkswagena będą testowane w Chinach

Volkswagen AG wybrał chińskie miasto Hefei na miejsce testowania autonomicznych pojazdów – podał Reuters. ...

Skoda Kodiaq: Naszpikowana systemami bezpieczeństwa

Największy, flagowy SUV Skody potrafi zadziwić nie tylko w mieście, lecz również poza nim. ...

Stare diesle nie wjadą do Paryża

Stolica Francji walczy z zanieczyszczeniem powietrza. A bez specjalnej winiety informującej o wpływie auta ...