Zgodnie z podpisaną 4 sierpnia umową, w przyszłym roku na ulicach Warszawy pojawi się 70 nowych, ekologicznych autobusów zasilanych paliwem gazowym – poinformował na Twitterze Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Dokonany zakup jest kolejną inwestycją na rzecz ekologicznego transportu publicznego w stolicy Polski.

Zero- i niskoemisyjny transport publiczny to cel, do którego dążą włodarze miast. W ten trend wpisuje się również Warszawa. Stolica Polski powinna świecić przykładem oraz zadbać o jakość powietrza w jak największym stopniu. Z tego względu cały czas modernizowana jest flota autobusów miejskich. Dobrym tego przykładem jest choćby trwający proces dostawy autobusów elektrycznych. Jak na razie dotarło 60 ze 130 zamówionych przegubowych elektryków od Solarisa. Kontrakt powinien zostać zrealizowany do końca listopada bieżącego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Miasta przyjazne dla kierowców. Warszawa bardzo daleko

To jednak nie jedyne działania. Jak poinformował Rafał Trzaskowski, Prezydent M.st. Warszawy, podpisana została umowa z firmą Solaris, na dostawę 40 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG o długości 12-metrów (Solaris Urbino 12 CNG) oraz 30 pojazdów o długości 18 metrów (Solaris Urbino 18 CNG), również zasilanych CNG. Zamówione autobusy będą dość bogato wyposażone. Na ich pokładach znajdą się: klimatyzacja, monitoring, instalacja przeciwpożarowa, elektroniczna informacja wewnętrzna i zewnętrzna, a także udogodnienia dla osób o ograniczonej sprawności w postaci wyznaczonych miejsc dla wózków, żółtych poręczy i barierek, informacji pismem Braille’a czy dźwiękowych zapowiedzi przystanków. Poza tym dla komfortu pasażerów będą oni mogli skorzystać z ładowarek USB dostosowanych do zasilania urządzeń mobilnych. Ważną informacją w szczególności dla podróżnych jest fakt, że wszystkie pojazdy będą dodatkowo zabezpieczone w blokady antyalkoholowe. Jest to ważne w świetle ostatnich wydarzeń z przewoźnikiem Arriva (trzy wypadki z udziałem autobusów na przestrzeni ostatnich 2 miesięcy). Pierwsze odbiory Solarisów zasilanych gazem ziemnym CNG mają nastąpić od kwietnia przyszłego roku.

Solaris Urbino 18 CNG.

Wybrany przetarg przez Solarisa to nie jedyne działania związane z polepszaniem taboru Miejskich Zakładów Komunikacyjnych (MZA) w Warszawie. Jak donosi portalsamorzadowy.pl, 4 sierpnia rozstrzygnięto również postępowanie przetargowe na dostawę 90 autobusów przegubowych zasilanych skroplonym gazem ziemnym LNG. Zwycięzcą tego konkursu została firma Autosan, która dostarczy do stolicy autobusy o wartości 165 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Do 13 miast trafi 190 elektrycznych autobusów

MZA w Warszawie dysponują obecne ekologiczną flotą składającą się z 91 autobusów elektrycznych i 145 autobusów zasilanych paliwem gazowym. Docelowo w 2022 roku ma być 160 sztuk w pełni elektrycznych pojazdów oraz 305 sztuk gazowców. Są to plany, do których miasto konsekwentnie dąży. Jeżeli się to uda, to warszawski tabor będzie w 35 proc. zero i niskoemisyjny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

General Motors uruchomi produkcję autonomicznego pojazdu

General Motors chce uruchomić produkcję elektrycznych furgonetek, SUV-ów i pojazdów autonomicznych. Zainwestuje 2,2 mld ...

Krok bliżej do trzeciego pasa na A2 między Warszawą a Łodzią

Do poszerzenia autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią jest dziś nieco bliżej. We wtorek ...

Mercedes CLA Coupe: Dla młodych i wiernych

CLA jest w ofercie Mercedesa od 2013 roku. Teraz została przedstawiona druga generacja, która ...

Elektryczne fantazje

Nasze samochody marzeń mają przynajmniej 8 cylindrów, niesamowite osiągi i piękną sylwetkę. Jednak świat ...

Mercedes AMG Project One: Jeśli kupiłeś, to nie sprzedasz

Już w 2019 roku pierwsi klienci odbiorą ponad 1000-konnego Mercedesa AMG Project One, drogowy ...

Odświeżone Suzuki Vitara wjeżdża do salonów

Suzuki rozpoczyna sprzedaż nowej Vitary na polskim rynku. W 30. rocznicę wprowadzenia modelu na ...