Z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen wynika, że wiek ma największy wpływ na to, jakiego rodzaju wsparcia zakupu samochodów elektrycznych oczekują Polacy.

Większość przebadanych przez InsightOut Lab i markę Volkswagen Polaków jest zdania, że ulgi podatkowe, czyli faktyczne obniżenie ceny pojazdu już przy jego zakupie jest najlepszą formą skutecznego przekonywania Polaków do zakupu samochodów elektrycznych. Tego zdania jest 59 proc. ankietowanych.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Volkswagen Arteon: Przygotowany do walki z BMW i Mercedesem

Ten model wsparcia nazwany został modelem norweskim – w Norwegii to właśnie ulgi podatkowe wyraźnie wpływają na udział aut na prąd w ogólnej liczbie samochodów jeżdżących po tym kraju. W Polsce rządowy program zakłada zwrot części poniesionych kosztów dopiero po zakupie auta. Taki model zdaniem 36 proc. ankietowanych może skutecznie popularyzować samochody elektryczne. Niewiele mniej osób jest zdania, że skutecznymi narzędziami zwiększającymi zainteresowanie autami na prąd byłoby dołączanie do samochodów ładowarek naściennych lub kart dających możliwość szybkiego ładowania samochodu elektrycznego po preferencyjnych cenach (odpowiednio 30 proc. i 29 proc.).

Wysoki odsetek opinii świadczących o tym, że dobrym pomysłem są modele wsparcia niebezpośrednio związane z obniżeniem ceny samego zakupu aut na prąd jest sporym zaskoczeniem. Właśnie dlatego w badaniu sprawdzono, kto częściej wskazywał na dotacje bezpośrednie, a kto na mniej oczywiste formy wsparcia. Jak się okazuje wiek, wykształcenie i poziom dochodów ma bardzo wyraźny wpływ na to, czy ankietowani Polacy wybierali bezpośrednie czy pośrednie formy wsparcia zakupu samochodów elektrycznych, co zostało zobrazowane poniżej.

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen rezygnuje z produkcji kilku modeli

Z powyższych wykresów wynika, że za bezpośrednimi formami wsparcia są przede wszystkim ludzie starsi, wyżej wykształceni i lepiej zarabiający. Można zatem wysnuć wniosek, że kluczowym czynnikiem jest wiek – pamiętajmy, że poziom zarobków oraz wykształcenie w najmłodszej grupie wiekowej są z oczywistych względów niższe niż w najstarszej grupie. Starsi nie chcą czekać na zwrot części poniesionych kosztów – chcą ich tu i teraz. Młodsi częściej są skłonni czekać na zwrot części zainwestowanych funduszy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Koninie powstanie zakład wytwarzający materiały do baterii aut elektrycznych

W Koninie w 2021 roku ruszy zakład brytyjskiej firmy Johnson Matthey wytwarzający zaawansowane materiały ...

Orlen wprowadza opłaty za ładowanie e-aut

To koniec darmowego ładowania samochodów elektrycznych na stacjach paliw płockiego koncernu. Spółka od środy ...

Podano datę zakończenia budowy autostrady A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na ostatni odcinek trasy, który połączy ...

Nowy Lexus IS niestety nie trafi do Europy

Lexus wprowadza na rynek nową generację modelu IS. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że limuzyna ...

Towarzyski i skłonny do kompromisu: Oliver Zipse nowym szefem BMW

Były dyrektor produkcji Oliver Zipse obejmie stanowisko prezesa zarządu BMW AG 16 sierpnia 2019 ...

Fiskus rozkręca ruch w salonach

Jeszcze niewiele ponad miesiąc obowiązywać będą stare zasady rozliczania leasingu, najmu i dzierżawy aut ...