Zasada zdawania egzaminu na prawo jazdy od lat się nie zmieniła. Najpierw trzeba zaliczyć teorię, a następnie praktykę. Jednak w dobie pandemii COVID-19 wszystko stanęło na głowie. Dzięki temu prawie 20 tys. młodych kierowców otrzymało pozwolenie na prowadzenie pojazdu bez zaliczonej części praktycznej.

Historia ta nie dotyczy Polski. Niecodzienna sytuacja ma miejsce w USA w stanie Gorgia. Gubernator Brian Kemp postanowił, że prawo jazdy można otrzymać bez podchodzenia do części praktycznej egzaminu. Według niego jest to jedna z metod przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa, choćby przez fakt pominięcia kontaktu egzaminator-egzaminowany.

CZYTAJ TAKŻE: W maju będzie można zdać egzamin na prawo jazdy. Niestety nie wszędzie

Według statystyk z tej ścieżki zdobycia prawa jazdy skorzystało 19 483 kierowców. Nie oznacza to jednak, że każdy może otrzymać dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu. Według regulacji nowe przepisy dotyczą osób w wieku 16-18 lat, posiadających tymczasowe prawo jazdy – Class D. Aby bez zdawania części praktyczniej otrzymały prawo jazdy Class C, nie mogły popełnić żadnego wykroczenia drogowego przez 12 miesięcy i 1 dzień. Poza tym jest też obostrzenie. Przyszły kierowca musi wyjeździć 40 godzin za kierownicą pod nadzorem osoby dorosłej, jak też uzyskać zgodę od rodzica na otrzymanie uprawnień.

CZYTAJ TAKŻE: Nauka jazdy: aplikacja zastąpi egzaminatora

Nie każdemu ten pomysł przypadł do gustu. Gubernator stanu Gorgia otrzymał petycję o cofnięciu tej decyzji. Są też postulaty o wprowadzenie tymczasowych pozwoleń, które po zakończeniu pandemii będą musieli potwierdzić na egzaminie. W piśmie podano także przykład stanu Kalifornia, gdzie egzaminy zostały wstrzymane, a ważność praw jazdy przedłużono. Zaproponowane rozwiązanie w stanie Gorgia jest z pewnością kontrowersyjne. Rodzic w wielu przypadkach nie jest w stanie ocenić czy jego dziecko potrafi dobrze jeździć autem. Z tego względu konieczność potwierdzenia umiejętności na egzaminie wydaje się być dobrą propozycją.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Yamaha XSR700 XTribute: Prawdziwy duch scramblera

Pierwowzorem dla tej maszyny był produkowany w latach 70., kultowy model XT500. Odświeżając ten ...

Opel przejechał przez zero

Szef PSA może mówić o kolejnym sukcesie. Marki Opel i Vauxhall, które niespełna rok ...

Co dziesiąte auto w Niemczech ma przekręcony licznik kilometrów

Manipulowanie przebiegiem może kosztować kupujących używane samochody tysiące złotych, a sprzedających spore problemy. Ciekawa ...

Eksport samochodów z Unii Europejskiej. Na trzecim miejscu kraj z Europy

Pierwsze dwa miejsca eksportu samochodów z Unii zajmują rynki, które na tych pozycjach można ...

Mini John Cooper Works otrzyma elektryczny napęd

Mini planuje zelektryfikować model John Cooper Works. Jednocześnie topowa wersja Mini będzie nadal dostępna ...

Wirus dobija polski rynek ciężarówek

Kondycja firm transportowych słabnie z miesiąca na miesiąc, co widać na rynku pojazdów. Wyhamowanie ...