Hałas – źle wpływa na nasz układ nerwowy, może doprowadzić do migreny i innych schorzeń. Dlatego producenci jak i ustawodawcy dbają o komfort użytkowników oraz otoczenia i samochody stają się coraz bardziej ciche.

Z roku na rok koncerny motoryzacyjne starają się i muszą coraz bardziej wyciszać swoje pojazdy. Ford zrobił ciekawe zestawienie, w którym pokazuje jak pod tym względem prezentuje się współczesna Kuga plug-in hybrid z 2020 roku. Pomiar hałasu pojazdu odbywa się przy prędkości ok. 50 km/h na trzecim biegu. Z hałasem nie jest tak, że wzrasta liniowo. W tym przypadku jego wzrost o 10 dB jest równoznaczny z dwukrotnym zwiększeniem jego odczuwalnej głośności.

Mówiąc od hałasie, dla lepszego zrozumienia tematu, trzeba cofnąć się np. do 1966 roku. Wtedy na rynku królował Ford Anglia. Samochód ten średnio emitował 89 dB (A). Wartość ta nie jest wyjątkowo duża, to tyle co działający blender, który średnio emituje 90 dB (A). Nieco wcześniej – 1977 roku – był Ford Granada. Emitował on 83 dB (A). Taki postęp został osiągnięty przez 11 lat. Później było lepiej. W 1982 pojawił się Ford Cortina ze średnim poziomem hałasu na poziomie 79 dB (A). Dla porównania jest to poziom budzika zegarkowego (80 dB) albo odkurzacza (75-80 dB).

CZYTAJ TAKŻE: Ford Puma | Pierwsza jazda: Coś więcej niż Fiesta

Ford Granada.

Tak dochodzimy do roku 2000. Wtedy Ford w swojej ofercie posiadał m.in. Mondeo. Model ten średnio emitował 77 dB (A), co było w tamtych czasach dość dobrym wynikiem. Jednak czasy współczesne wymagają czegoś więcej. Z tego względu przez kolejne 20 lat pracowano nad jeszcze lepszym wyciszeniem. Aktualnie Ford Kuga osiąga wynik 69 dB. Hybrydowa odmiana typu plug-in emituje mniej więcej taki hałas jak zmywarka podczas pracy. Można zakładać, że wraz z przyszłymi modelami – np. elektrycznymi – ten poziom zostanie jeszcze bardziej obniżony.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec najmocniejszej wersji Forda Focusa

Ford Kuga Plug-in Hybrid.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Peugeot zrezygnuje z cyfrowych zegarów

Peugeot należący do grupy Stellantis, planuje zastąpić cyfrowe prędkościomierze ich klasycznymi, analogowymi odmianami. Jest ...

James Bond będzie jeździł 1000-konnym Astonem Martinem

James Bond otrzyma nowy służbowy samochód. Tym razem będzie jeździł Astonem Martinem Valhalla o ...

Jeep Wrangler 4xe: Sprzedaje się świetnie, mimo że go nie ma

Legendarny model otrzymał nową wersję napędową. Jest oferowana w odmianie 4xe, co oznacza hybrydę ...

Top 5 najlepiej sprzedawanych SUV-ów na świecie

Suv-y to już coś więcej niż chwilowa moda. To światowy trend motoryzacji. Nie masz ...

Radość po zapowiedzi kar więzienia za cofnięcie licznika

Nie tylko nabywcy używanych aut, ale i sprzedawcy samochodów poleasingowych z nadzieją czekają na ...

TOP 22 | O jakich markach rapują raperzy

Amerykański magazyn „Car and Driver” przeanalizował teksty artystów z kręgu hip-hopu i rapu z ...