Czeka nas kolejna pozytywna zmiana: jeszcze w tym półroczu ma zostać zniesiony obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy. Tak zapowiada Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Elektronicznie prawo jazdy ma działać tak samo jak elektroniczny dowód rejestracyjny (od 1 października 2018 roku). Tym samym nie trzeba będzie wozić dokumentu ze sobą, bo służby mające dostęp do danych sprawdzą w systemie czy posiadamy prawo jazdy i czy jest ważne. Tym samym przy kontroli drogowej za jego brak nie dostajemy mandatu. Możliwe to jest dzięki uruchomieniu oficjalnej rządowej aplikacji na smartfony mObywatel. Aplikacja korzysta z danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imiona, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, daty ważności, numeru dowodu, informacji o tym kto wydał dokument. Dane można w każdej chwili wyświetlić na smartfonie.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe przepisy. Policja będzie spisywać stan licznika

Dokładnie nie wiadomo kiedy przepis zniesienia posiadania przy sobie prawa jazdy zacznie obowiązywać. To zależy od tego jak szybo minister cyfryzacji dogada się z Andrzejem Adamczykiem, który jest ministrem infrastruktury. – Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale żeby nie wprowadzać kierowców w błąd, bo niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że jeżeli mam już w smartfonie, to nie muszę mieć już fizycznie, to niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było mandatu za brak tradycyjnego prawa jazdy przy sobie – powiedział Marek Zagórski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Państwo traci miliardy, czekając na nowe e-myto

W tym roku znów przy większych korkach idą w górę bramki na wiodącej nad ...

Autonomiczne Volvo sprawdzą się w Szwecji

Jest zgoda na testowanie na szwedzkich autostradach oprogramowania dla pojazdów autonomicznych. Próby będzie realizować ...

Daimler zapłaci 870 milinów kary

Daimler musi zapłacić 870 milionów euro w wyniku skandalu związanego z silnikami diesla. Grzywnę ...

Grupa Masterlease chce wprowadzić nowe produkty

W 2017 roku grupa Masterlease sfinansowała 11 875 samochodów, a łączna wielkość floty osiągnęła ...

Miejskie Triggo już w 2020 r. ma wyjechać na ulice polskich miast

Mikroauta wkrótce podbiją nasze miasta

Pożyczane na minuty dwuosobowe pojazdy elektryczne to sposób na korki i brak miejsc parkingowych. ...

Plan połączenia FCA i PSA zatwierdzony

Rady nadzorcze francuskiej PSA i włosko-amerykańskiego Fiat Chrysler Automobiles porozumiały się w sprawie połączenia ...