Toyota to nie tylko samochody. Japończycy zaprezentowali nowego robota Welwalk WW-2000, który służy do rehabilitacji osób dotkniętych paraliżem nóg, spowodowanym m.in. udarem. Urządzenie automatycznie wykrywa stopień zaburzeń chodu i dostosowuje poziom ćwiczeń do pacjenta, opierając się na teorii uczenia motorycznego.

Toyota spodziewa się, że Welwalk WW-2000 pomoże pacjentom szybciej wrócić do pełnej sprawności i ułatwi pracę terapeutom. Welwalk WW-2000 wprowadza wiele różnych udoskonaleń w porównaniu do poprzedniego modelu Welwalk WW-1000. Jego łatwe w użyciu funkcje wspierania procesu rehabilitacji są oparte na teorii uczenia motorycznego. W nowym modelu dodano funkcje wyświetlania ustawień w czasie rzeczywistym, aby jeszcze skuteczniej niwelować zaburzenia chodu, a także funkcje gry, które podtrzymują motywację pacjentów, by kontynuowali rehabilitację. Wprowadzenie nowych funkcji ułatwia pracę rehabilitantów i sprawia, że trening chodzenia jest wydajniejszy.

Poprzedni model był dostarczany do szpitali i przychodni na zasadzie wynajmu, ale ze względu na zapytania instytucji zdrowia publicznego oraz badania rynku, Welwalk WW-2000 będzie dostępny również w zakupie. Jego produkcja zostanie uruchomiona w fabryce Motomachi. Toyota przewiduje roczną sprzedaż w Japonii na poziomie 50 egzemplarzy. Urządzenie będzie oferowane instytucjom medycznym – szpitalom, przychodniom i ośrodkom rehabilitacyjnym. W listopadzie 2019 producent rozpoczął zbieranie zamówień, a pierwsze dostawy ruszą w lutym 2020 roku.

Zgodnie z wizją „swobody poruszania się dla wszystkich oraz radości z samodzielności” Toyota rozwija roboty rehabilitacyjne od 2007 roku. Firma współpracuje w tej dziedzinie z Fujita Health University w Toyoake City, w prefekturze Aichi. W 2011 roku rozpoczęły się w instytucjach medycznych testy pilotażowe pierwszych robotów, służących do rehabilitacji pacjentów i do celów badawczych. W 2017 roku Toyota wprowadziła na rynek Welwalk WW-1000 – pierwszy produkt firmy, który uzyskał homologację jako produkt medyczny. Rok później Welwalk WW-1000 otrzymał nagrodę Robot Award w ósmej edycji konkursu Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii. Do dziś jest stosowany w około 80 japońskich szpitalach i przychodniach.

Fajnie, że firmy samochodowe posiadający olbrzymi potencjał inżynieryjny angażują się w takie akcje i projekty. Nie wszystkie działania muszą być nastawione na zysk i sprzedaż. Miejsce na pomoc tym słabszym powinno być doceniane. Brawo Toyota!

CZYTAJ TAKŻE: Toyota otwiera pierwszy salon nowej marki aut dostawczych Toyota Professional

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska kluczowa dla unijnych planów redukcji emisji CO2

Większość państw UE chce szybkiego zmniejszania emisji CO2 w transporcie. Z Polską miałyby potrzebną ...

Liderzy krajowych rynków

Pickupy bądź zupełnie nieznane nam modele są liderami sprzedaży w różnych zakątkach świata. Sprawdzamy, ...

Skoda Scala | Łatwe pożegnanie

Skoda żegna się z modelem Rapid. Następca nazywa się Scala i w sprzedaży pojawi ...

Jeep Renegade: W błoto na trzech cylindrach

Zmuszony przez nowe regulacje, Jeep zastosował w najmniejszym Renegade 3-cylindrowe silniki benzynowe. Ale zmian ...

Volvo S60 będą trafiać do Europy z fabryki koncernu w USA

Europa boi się amerykańskich ceł na samochody

Tylko Grupa Volkswagena straci 2,8 mld dol., jeśli prezydent USA Donald Trump zdecyduje się ...

Prezes Suzuki odznaczony Złotą Odznaką Polskiego Związku Bokserskiego

W dniach 9-10 czerwca 2021 r. odbyło się I Forum Polskiego Boksu, organizowane przez ...