Raport podzielony jest na klasy i kategorie wiekowe. Ranking awaryjności powstaje na podstawie przeprowadzonych badań technicznych, podczas których oceniany jest m.in. stan techniczny układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia, składu spalin i oświetlenia. Im więcej usterek, tym niższa pozycja danego modelu w rankingu GTU. Raport został sporządzony na podstawie ponad pięciu milionów obowiązkowych badań technicznych wykonanych w Niemczech.
Stacja kontroli pojazdów GTU.
Mimo, że raport GTU, podobnie jak inne tego rodzaju zestawienia jest obarczony wadami (np. wysoką pozycję mogą zająć auta mało popularne, które trafiły na badania GTU w mniejszej ilości) to mimo wszystko daje ogólny pogląd na awaryjność poszczególnych modeli.
CZYTAJ TAKŻE: Raport niezawodności GTU | Samochody miejskie: Znakomity wynik Audi A1
Warto zwrócić na małą awaryjność starszych modeli Toyoty Prius. Również Volvo V40 radzi sobie bardzo dobrze lądując w klasie 4/5 letniej i starszej w top 3. Na pewno zaskoczeniem jest znakomity wynik aktualnego Fiata Tipo. To kolejny dowód na to, że Fiat potrafi budować dobre i tanie samochody. Uważać za to warto na Dacię Logan, która przewija się na ostatnim miejscu przez wszystkie grupy wiekowe.