Prawie 1,4 mld zł trafi do Krajowego Funduszu Drogowego po tym, jak spółka Autostrada Wielkopolska (AWSA) przegrała w Sądzie Unii Europejskiej sprawę związaną z poborem opłat na trasie A2.

W czwartek wydał on wyrok w sprawie skargi, jaką spółka wniosła przeciwko Komisji Europejskiej. KE nakazała bowiem Polsce odzyskanie od AWSA 894 mln zł wraz z odsetkami, w związku z niezgodną ze wspólnym rynkiem pomocą publiczną. Spór przez unijnym sądem miał związek z podpisaną przez spółkę umową koncesyjną na budowę i eksploatację autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem. Problem powstał, gdy we wrześniu 2005 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o autostradach płatnych, a ciężarówki zaczęły jeździć koncesyjnymi odcinkami bez wnoszenia opłat na bramkach, jeśli posiadały winietę.

W konsekwencji tych zmian państwo podpisało aneks do umowy koncesyjnej z AWSA, w której zagwarantowano spółce rekompensaty z tytułu utraconych przychodów z opłat. Rekompensaty wypłacane były do lipca 2011 r. Jednak po weryfikacji zasad ich wyliczenia wyszło na jaw, że dane przedstawione przez spółkę i wykorzystane do wyliczenia rekompensat były nieprawidłowe. Polska wystąpiła więc o zwrot nadpłat, a gdy ich nie otrzymała, zwróciła się o pomoc do Komisji Europejskiej, która wszczęła w tej sprawie postępowanie. W ocenie KE, mechanizm kompensacyjny doprowadził do niezgodnej z prawem UE pomocy państwa. Okazało się bowiem, że rekompensata dla spółki była za wysoka. KE wydała więc decyzję nakazującą spółce zwrot nadpłaconych kwot. W marcu ub. roku AWSA zwróciła 1,38 mld zł, jednak zaskarżyła decyzje KE do sądu UE.

Dziś sąd oddalił skargę. – Odzyskane środki zostaną przeznaczone na realizację inwestycji drogowych – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. AWSA może jeszcze zaskarżyć wyrok do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

CZYTAJ TAKŻE: Będzie łatwiej tankować z gniazdka na autostradach

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nadciągające kłopoty na branżę transportową

W ciągu dekady branża transportowa istotnie się zmieni. Transformację wymuszą m.in. zmiany w prawie, ...

ESL One: Mercedes szuka nowych klientów. Premiera CLA Coupe

Mercedes w poszukiwaniu nowych klientów zaprezentował po raz pierwszy w Polsce Mercedesa CLA Coupe ...

Nowy pomysł z Kanady. Uniwersalna oś z napędem elektrycznym

Elektromobilność staje się coraz ważniejsza nie tylko dla producentów samochodowych, ale również dla poddostawców. ...

Porsche podało nazwę pierwszego, elektrycznego modelu

Przez długi czas spekulowano, jak będzie się nazywać pierwszy, elektryczny model Porsche, znany dotąd ...

Szybkie drogi pod napięciem

GDDKiA szykuje budowę stacji ładowania aut elektrycznych w MOP-ach przy autostradach i ekspresówkach. Zaczną ...

Ucieczka Ghosna jak z filmu akcji. Nowe szczegóły i zatrzymane dwie osoby

To była najbardziej spektakularna ucieczka w historii motoryzacji. Carlos Ghosn, były szef aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi ...