Przymusowy postój zamiast mandatu za przekroczenie prędkości. To nowy pomysł na karanie kierowców w Estonii.
Policja w Estonii sprawdza nowy pomysł karania kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Na próbnym, 50 km odcinku między Tallinem a Raplą działa nowy system kar – przymusowy postój zamiast mandatu. Przekroczenie prędkości nie większe niż o 20 km/h trzeba odpokutować 45-minutową przerwą, a pomiędzy 20 a 40 km/h – karane jest godziną postoju.
Kary finansowe nie odnoszą odpowiedniego skutku. Mandaty wynoszące 3 euro, czyli około 13 złotych, za każdy kilometr przekroczenia prędkości nie powstrzymywały estońskich kierowców przed zbyt szybką jazdą. – Kierowcy traktowali mandaty jak rachunki za przejazd. Płacą i puszczają w niepamięć. Z drugiej strony, bardzo denerwował ich czas, który przy okazji musieli spędzić w radiowozie. Połączyliśmy więc te dwie dane i stąd pomysł na przymusową przerwę – mówi Elari Kasemets, specjalista ds. innowacji estońskiej policji i straży granicznej.
Prawo wyboru postoju zamiast mandatu przysługuje tylko tym, którzy złamali przepisy pierwszy raz. Z danych z 2018 roku wynika, że w Estonii złapano 36 677 kierowców przekraczających prędkość. Większość z nich (25 081) przekroczyła prędkość w zakresie o 21-40 km\h. Estonia chce testować nowy program także na innych drogach krajowych i zapowiada jego rozszerzenie.
ZOBACZ TAKŻE: Zarabiasz powyżej 7 tys. zł, częściej płacisz mandat
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.