Na drogach pojawią się dwa nowe znaki drogowe. Będą informowały o odcinkowym pomiarze prędkości.

Według nowych przepisów na drogach pojawi się nowy znak oznaczony jako D-51a. Informuje on o „automatycznej kontroli średniej prędkości” i będzie o niej uprzedział na początku odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie.

Znak D-51a i D-51b.

Drugi nowy znak oznaczony jest symbolem D-51b i oznacza „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”. To informacja o końcu odcinka, na którym średnia prędkość jazdy będzie kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie.

Ten rodzaj kontroli jest wykorzystywany tylko w nielicznych krajach. Trzeba pamiętać, że system zbiera dane niezależnie od tego czy ktoś jedzie zgodnie z przepisami czy nie. Kamera na początku sekcji pomiarowej rejestruje tablicę rejestracyjną, a system przechowuje dalsze dane osobowe, takie jak kierunek podróży, lokalizacja i czas. Kamera na końcu sekcji pomiarowej jest używana do określenia, czy kierowca przekroczył prędkość, czy nie, na podstawie uśrednionego czasu przejazdu. Jeśli system wykryje przekroczenie prędkości, trzecia kamera wykryje kierowcę w celu nałożenia kary. W przypadku braku naruszenia dane powinny zostać usunięte. Jednak już samo ich bezpodstawne zbieranie i przechowywanie jest dla wielu bardzo kontrowersyjne. W odcinkowym pomiarze prędkości domyślnie każdy jest traktowany jak łamiący przepisy. 12 marca 2019 roku Sąd Administracyjny w Hanowerze orzekł, że tymczasowe zapisanie tablicy rejestracyjnej na drugiej kamerze nie jest na terenie Niemiec regulowane przez prawo i dlatego nie jest dozwolone.

Tak wcześniej oznaczany był odcinkowy pomiar prędkości.

Poza Polską odcinkowy system pomiaru prędkości wykorzystywany jest obecnie tylko w Austrii, Szwajcarii (jeden punkt pomiarowy), Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe znaki na szybkich drogach

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zetta z Rosji ma być najtańszym autem elektrycznym na świecie

Samochody elektryczne są nadal rzadkością w Rosji, ale wkrótce ma się to zmienić. Na ...

Ford Mustang High Performance: 330 KM dla czterech cylindrów

Dzięki fabrycznemu pakietowi High Performance czterocylindrowy Ford Mustang może zyskać dodatkowe 40 KM, zawieszenie ...

Co się dzieje w „białym piekle”?

Proces przygotowania nowej opony zimowej nie jest prosty. Poza opracowaniem odpowiedniej mieszanki, trzeba przejechać ...

Porsche Taycan: Roczna produkcja niemal wyprzedana

Status wstępnych zamówień na Porsche Taycana miał być utrzymywany w tajemnicy aż do światowej ...

Ford zadba, byś nie rozpychał się w łóżku

Asystent pasa ruchu w twojej sypialni? Tak, technologia wykorzystywana w motoryzacji może okazać się ...

Czym jest dla Polaka samochód

Według starszych pokoleń kierowców auto powinno być przede wszystkim praktyczne i niezawodne. Młodsi wolą ...