Od 2030 roku olej palmowy nie powinien być składnikiem oleju napędowego. Najpierw ten dodatek został uznany za rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Teraz jego użycie jest uważane za szkodliwe.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej olej palmowy jako dodatek do diesla nie będzie już używany. Między rokiem 2023 a 2030 zużycie oleju palmowego zostanie stopniowo zredukowane do zera. Organizacje transportowe, jak i Niemieckie Stowarzyszenie Biopaliw oskarżają ustawodawców o pozostawienie luk w stosowaniu oleju palmowego jako dodatku do paliwa i nadawanie mu etykiety ekologicznego paliwa. Na przykład olej palmowy z plantacji mniejszych niż pięć hektarów nie będzie uważany za „wysoce emisyjny”. Podobno przepisy skonstruowano tak, żeby uspokoić kraje produkujące olej palmowy – Malezję, Indonezję czy Kolumbię. Francja od 2020 roku całkowicie wyeliminuje wykorzystanie oleju palmowego w biopaliwach.

Biopaliwa okazały się wcale nie takie biologiczne.

Według badania prowadzonego na zlecenie Unii Europejskiej wykazano, że olej napędowy zmieszany z olejem palmowym jest trzy razy bardziej szkodliwy dla środowiska niż konwencjonalny olej napędowy, a zmieszany z olejem sojowym nawet dwukrotnie bardziej szkodliwy. Europa jest po Indiach drugim co do wielkości importerem oleju palmowego na świecie. Podczas gdy indyjski olej jest wykorzystywany głównie do żywności, w Europie ponad połowa dodawana jest do paliwa. W Niemczech co najmniej 70 procent rzepaku jest wykorzystywane do produkcji biopaliw.

ZOBACZ TAKŻE: Od 2030 w Szwecji nie kupisz samochodów napędzanych paliwami kopalnymi

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Suzuki Katana: Nowa szansa

Suzuki planuje wprowadzenie na rynek nowego motocykla. Ma być rozwinięciem koncepcyjnego modelu Recursion. Prototypowy ...

Mercedes z 1982 roku w testach emisji spalin lepszy od nowych aut

38 letni Mercedes z dieslem pod maską wypadł w testach emisji spalin zadziwiająco dobrze. ...

Murdoch za sterami Tesli?

James Murdoch, syn Ruperta, mediowego magnata, zrzuci z fotela Elona Muska. James ma kierować ...

Gotowy kolejny odcinek drogi ekspresowej S5

O przeszło 25 kilometrów wydłużyła się droga ekspresowa S5 na terenie Kujaw i Pomorza. ...

Akcje Tesli zyskały prawie 20 proc. w ciągu sesji

Akcje producenta samochodów elektrycznych Tesla wzrosły w poniedziałek aż o 19,9 proc. To był ...

Jarosław Kaczyński: Przyszłość to auta elektryczne napędzane wodorem

Przyszłość motoryzacji skierowana jest na samochody elektryczne, być może także napędzane wodorem – powiedział ...