Fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg

W centrali Nissana w Jokohamie we wtorek 12 marca zaplanowano wspólną konferencję prasową szefów Renaulta, Nissana i Mitsubishi. Rynek spekuluje, że może chodzić o ogłoszenie nowej formuły zarządzania sojuszem.

W godzinnym spotkaniu z prasą wezmą udział Jean-Dominique Senard i Thierry Bolloré z Renaulta, Hiroto Saikawa z Nissana i Osamu Masuko z Mitsubishi. Oficjalnie wiele więcej nie wiadomo. Będzie to pierwsza wspólna konferencja prasowa szefów trzech firm od czasu aresztowania Carlosa Ghosna i pozbawienia go stanowisk kierowniczych. Nieformalnie można usłyszeć, że partnerzy ogłoszą powołanie wspólnej struktury zarządzającą sojuszem.

Siedziba Nissan Motor Co. w Jokohamie / fot. Akio Kon/Bloomberg

Potwierdzają to informacje płynące z Francji. „W reakcji na niedawne artykuły prasowe Renault potwierdza prowadzenie rozmów z partnerami, Nissanem i Mitsubishi, dotyczących powołania nowego organu sojuszu, który miałby poprawić i wzmocnić naszą współpracę. Nie będzie to mieć jednak żadnego wpływu ani na zasadnicze porozumienie o utworzeniu sojuszu (RAMA), ani na strukturę wzajemnych udziałów w firmach” – stwierdza komunikat francuskiej grupy. Sojusz z Nissanem powstał w 1999 r., Mitsubishi dołączyło do niego w 2016 r.

CZYTAJ TAKŻE: Carlos Ghosn może wyjść z aresztu za kaucją

Przed aresztowaniem 19 listopada Carlos Ghosn był przewodniczącym rad dyrektorów trzech firm tworzących sojusz. Dążył do bliższego związania Renaulta i Nissana, a nawet fuzji obu koncernów, co nie podobało się Japończykom. Struktura o nazwie Nowa Rada Sojuszu (New Alliance Board) ma zastąpić dwie spółki prawa holenderskiego – Nissana z Renault i Nissana z Mitsubishi, które miały szukać synergii pomiędzy firmami i zajmować się sprawami dotyczącymi sojuszu.

Były szef sojuszu Carlos Ghosn w ubiegłą środę opuścił tokijski areszt / fot. Toru Hanai/Bloomberg

Wiadomo, że w zaplanowanym na wtorek posiedzeniu rady dyrektorów Nissana nie weźmie udziału Carlos Ghosn. Sąd rejonowy w Tokio odrzucił bowiem jego wniosek o zgodę na wyjazd do siedziby koncernu. Mimo zwolnienia z aresztu za kaucją Ghosnowi nie wolno opuszczać Tokio.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Peugeot Rifter: Aktywnie i nietanio

W salonach Peugeota pojawi się nowa, osobowa wersja kombivana. Nowy pomysł z nową nazwą. ...

Przewoźnicy narzekają, ale kupują ciężarówki na potęgę

Wysoki popyt na przewozy rozgrzał rynek ciężarówek. Po rekordowym październiku, w którym rejestracje sięgnęły ...

Mazda CX-5: Przyjemność z prowadzenia i bezpieczeństwo w tym SUV-ie to podstawa

Gdy japońscy inżynierowie z Mazdy opracowali kompaktowego SUV-a, auto bez najmniejszych kompleksów zaczęło rywalizować ...

Wypożyczenie kampera czy kupno własnego pojazdu – co wybrać?

Podróżowanie kamperem daje niemalże nieograniczone możliwości zwiedzania świata i wyjeżdżania na spontaniczne wakacje. Samochód ...

Mazda MX-5: Czekaliśmy na to prawie 30 lat

W sierpniu 2018 roku Mazda zaprezentuje odnowioną wersję najpopularniejszego roadstera na świecie. MX-5 otrzyma ...

Kto z kim współpracuje w motoryzacji

BMW i Daimler, VW i Ford, Toyota z Suzuki… coraz więcej producentów samochodów tworzy ...