Od 1 stycznia w Stuttgarcie obowiązuje zakaz wjazdu samochodów z silnikami diesla. Jest to pierwszy w Niemczech zakaz, który obejmuje całe miasto.

Stuttgart stał się miastem zamkniętym dla większości aut z samochodem diesla. Zakaz dotyczy samochodów osobowych z dieslami z normą Euro 4 i poniżej wszystkimi poniżej tej normy. Obejmuje również samochody użytkowe. Początkowo zakaz dotyczyć będzie wyłącznie kierowców, którzy nie mieszkają w Stuttgarcie i chcą wjechać i odwiedzić miasto. Wszyscy, którzy są zameldowani w Stuttgarcie mają czas do końca marca żeby odpowiednio przerobić swój samochód lub też się go pozbyć.

Od początku 2019 roku do Stuttgartu nie wolno wjeżdżać samochodami z starszymi silnikami diesla.

Zarówno służby miejskie jak i policja zapowiedziały, że póki co nie będzie przeprowadzać specjalnych kontroli. Jednak przy przetwarzaniu innych wykroczeń (np. zdjęcie z fotoradaru, sprawdzanie zaparkowanych samochodów czy ogólna kontrola) samochody będą dodatkowo kontrolowane pod kątem zakazu wjazdu. Do końca stycznia zamiast mandatów kierowcy dotkniętych zakazem diesli otrzymają upomnienia. Po tym terminie będzie mandat w wysokości 80 euro plus koszty obróbki, czyli w sumie 108,50 euro (około 464 zł). Punktów za to wykroczenie nie będzie.

ZOBACZ TAKŻE: Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE: Dieselgate wciąż truje polskie miasta

Zakaz wjazdu dotknie około 72 000 samochodów, które do tej pory regularnie wjeżdżały do Stuttgartu. W regionie tego miasta jest zarejestrowanych ponad 300 000, a w całym landzie Badenii Wirtembergii 850 000 samochodów z silnikami diesla posiadających normę Euro 4 lub niższą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lyft i Uber wjadą na parkiet

Największe amerykańskie startupy, specjalizujące się w usługach tzw. ride-sharingu, idą na giełdę. Wyceniane łącznie ...

Takata upadła i trafiła do Amerykanów

Japoński producent airbagów, sprawca gigantycznej akcji naprawczej na świecie wystąpił do sądów o ochronę ...

Śmiałe plany UE. 30 mln zeroemisyjnych aut do 2030 roku

Do 2030 roku po drogach całej Unii ma jeździć 30 mln zeroemisyjnych samochodów osobowych ...

Xiaomi zainwestuje w samochody elektryczne 10 miliardów dolarów

Chiński gigant technologiczny Xiaomi, poinformował o zamiarze uruchomienia działalności dotyczącej produkcji aut elektrycznych. W ...

Elektryczna rewolucja miejskiej logistyki na polskich ulicach

Blisko 400 mln rocznie – właśnie tyle przesyłek dostarcza się w Polsce, jedynie w ...

Suzuki zaskoczy pomysłami na salonie samochodowym w Tokio

Suzuki na salonie Tokio Motor Show (24 października-4 listopada) pokaże, jak wyobraża sobie przyszłość ...