Volkswagen ID concept - protoplasta VW I.D., który wyjedzie na drogi w 2020 r. Baterie do całej rodziny tego modelu będą powstawały w zakładach LG Chem w Polsce
Volkswagen ID concept - protoplasta VW I.D., który wyjedzie na drogi w 2020 r. Baterie do całej rodziny tego modelu będą powstawały w zakładach LG Chem w Polsce
fot. David Paul Morris/Bloomberg

Niemcy chcą rozmawiać z Polską o współpracy w produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. To – według „Die Welt” – jeden z powodów przyszłotygodniowej wizyty w Warszawie federalnego ministra gospodarki Petera Altmaiera.

Altmaier ma się spotykać z kilkoma członkami polskiego rządu, m.in. z Jadwigą Emilewicz, szefową resortu przedsiębiorczości i technologii oraz ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Jak pisze „Die Welt” niemiecki rząd federalny od lat prowadzi kampanię na rzecz uruchomienia w Niemczech produkcji ogniw akumulatorowych, ostatnio w znaczący sposób zwiększył także fundusze przeznaczone na badania nad bateriami. Jednak lokalny przemysł do tej pory nie wykazywał dużego zainteresowania uruchomieniem przemysłowej produkcji akumulatorów.

Minister Peter Altmaier 5 września przyjeżdża do Polski, rozmawiać m.in. o produkcji akumulatorów do aut elektrycznych / fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Z kolei dla azjatyckich producentów baterii Europa Środkowo-Wschodnia staje się dobrym miejscem do ich produkcji. Koreański LG Chem ma uruchomić w tym roku w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych o zdolnościach produkcyjnych do 100 tysięcy sztuk wysokowydajnych akumulatorów rocznie. Łączne nakłady na tę inwestycję przekroczą 2 mld zł.

W środę (29 sierpnia) na oficjalnym koncie twitterowym Szklanej Manufaktury w Dreźnie, gdzie niegdyś powstawały luksusowe Volkswageny Phaetony pojawiła się informacja, że baterie z Biskupic będą montowane w nowej rodzinie elektrycznych Volkswagenów I.D. W fabryce powstaje obecnie Volkswagen e-Golf, ale koncern z Wolfsburga już zapowiedział, że nie produkcja tego modelu nie będzie kontynuowana. Zastąpi go właśnie VW I.D., zbudowany na nowej płycie podłogowej MEB, przygotowanej dla samochodów elektrycznych. Auto pojawi się na rynku w 2020 r. Z kolei z Wrześni wyjedzie jeszcze w tym roku elektryczny dostawczy VW Crafter, a polska fabryka pozostanie jedynym miejscem, gdzie produkowane będzie auto w takiej wersji. Nie wiadomo jednak, kto będzie dostarczał baterie do tego modelu.

CZYTAJ TAKŻE: Elektryczne Mini już za rok

– Fabryka LG Chem niesie nową jakość w inwestycjach bezpośrednich w Polsce, stanowiąc kamień milowy w rozwoju elektromobilności. Polska dzięki inwestycji LG stanie się głównym ośrodkiem produkcji baterii litowo-jonowych dla przemysłu samochodowego w Europie – mówił podczas rozpoczęcia budowy zakładu w październiku 2017 r. Mateusz Morawiecki, ówczesny wicepremier i minister rozwoju i finansów.

CZYTAJ TAKŻE: Września na elektrycznej mapie Volkswagena

To nie jedyna taka inwestycja w Polsce. Chiński Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials kosztem 45 mln dolarów buduje w Godzikowicach pod Oławą zakłady elektrolitu do wkładów do baterii litowo-jonowych. To także ma być jedna z największych takich fabryk w Europie. Jej uruchomienie zaplanowano na 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volkswagen całkowicie wycofuje się z aktywności w motorsporcie

Volkswagen całkowicie rezygnuje z udziału w motorsporcie. Odnosząca rajdowo, wyścigowe sukcesy firma z Wolfsburga ...

Nissan zapłaci za przekręty Ghosna?

Okazuje się, że afera Carlosa Ghosna byłego prezesa koncernu Renault-Nissan-Mitsubishi, może mieć swój ciąg ...

Ostatni kraj na świecie zniósł zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety

Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie mogły jeździć samochodem. ...

Kryzys im nie straszny. Porsche wypłaca pracownikom wysokie premie

Porsche potrafi zawsze czymś zaskoczyć i się wyróżnić. Kiedy branża automotiv nie ma najlepszych ...

Elon Musk: 1,8 mld USD w bonusie tuż za rogiem

Imponujący wzrost notowań Tesli spowodował, że jej założyciel już wkrótce może otrzymać możliwość zakupu ...

Elektryczny Smart po tuningu Brabusa z niedorzeczną ceną modernizacji

Obecnie Smart oferowany jest wyłącznie z napędem elektrycznym. Ma 82 KM mocy i w ...