Volkswagen deklaruje, że elektryczne Craftery będą produkowanej tylko w fabryce we Wrześni
Volkswagen deklaruje, że elektryczne Craftery będą produkowanej tylko w fabryce we Wrześni
Bloomberg

W 2022 r. pojazdy elektryczne będą wyjeżdżać z 16 fabryk Volkswagena na świecie. Zakład Grupy we Wrześni będzie jednym z pierwszych, gdzie ruszy produkcja e-aut.

Na rozwój elektromobilności Grupa VW planuje przeznaczyć 25 mld euro. – Generalnie zasada jest taka: auta z napędem elektrycznym będą produkowane w tych krajach, gdzie istnieje infrastruktura do ich ładowania i gdzie jest dla nich rynek – mówił na konferencji w Berlinie Matthias Müller, prezes Grupy VW. To właśnie z Wrześni wyjedzie jeszcze w tym roku elektryczny samochód dostawczy, Crafter, a polska fabryka pozostanie jedynym miejscem, gdzie to auto jest produkowane.

Dwa polskie zakłady VW Commercial Vehicles, oprócz Wrześni także Antoninek, mocno przyczyniły się do zysków Grupy VW. – W roku finansowym 2017 mieliśmy w tej części grupy przychody 11,9 mld euro, a zysk operacyjny wzrósł aż o 87,6 proc., do 853 mln euro – powiedział Müller. – To wszystko mimo potężnych inwestycji w naszych polskich zakładach – dodał. Łącznie w dwóch fabrykach w naszym kraju VW wyda w tym roku 450 mln euro.

Grupa Volkswagena podała wyniki finansowe z 2017 r. Niemcy po raz kolejny pochwalili się rekordowym zyskiem w wysokości 17 mld euro i również rekordowym wynikiem sprzedaży – 10,7 mln aut. Zysk byłby jeszcze wyższy, gdyby nie konieczność odpisania 3,2 mld euro na koszty wywołane dieselgate. To znacznie mniej niż 7,2 mld euro, jakie VW zmuszony był odpisać w 2016 r.

– W tej chwili uporaliśmy się z ponad 90 proc. napraw w Stanach Zjednoczonych i ponad 80 proc. w Europie. Idzie to wolniej, niż oczekiwaliśmy, ale nie wszyscy właściciele aut z silnikami Diesla Grupy VW zgłosili się do punktów serwisowych – tłumaczył Matthias Müller.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Genewa 2019 | Fiat Centoventi: Pudełko z klocków

Fiat szuka odpowiedzi, jakie auta będą poszukiwane, gdy napęd elektryczny – droższy od konwencjonalnego ...

Citroen Mehari: 50 lat szalonego projektu

Rozsławiony został przez swoje popisy w serii filmów Louisa de Funès. Przez 19 lat ...

Porsche szykuje sportowy wariant Cayenne

W ramach testów Walter Röhrl testuje możliwości nowego, zakamuflowanego prototypu mocarnego wariantu Porsche Cayenne. ...

Chevrolet Camaro: Zmiany zmian, czyli modernizacja po roku

Ostatnia modernizacja kultowego coupe Chevroleta nie została dobrze przyjęta przez klientów. Dlatego też, po ...

GM musi oszczędzać. Z jakich modeli zrezygnuje?

Amerykański gigant GM zapowiada poważne zmiany. Firma chce się bardziej skupić na samochodach elektrycznych ...

Przełomowe osiągnięcia w motoryzacji w roku 2020 wg AutoBest

Jury międzynarodowego konkursu AutoBest poza wyborem najlepszych samochodów przyznaje nagrody firmom i osobowościom branży ...