fot. FCA

We francusko-włoskiej rozgrywce o serca i dusze przedsiębiorców wynik nie jest oczywisty. Rywalizacja w segmencie lekkich samochodów dostawczych jest bardzo zacięta.

W kwietniu 2018 r zarejestrowano w Polsce 5 368 samochodów dostawczych, o 10,34 proc. (+ 503 szt.) więcej niż rok wcześniej, ale o 4,72 proc. (266 szt.) mniej niż w marcu 2018 roku. W sumie w ciągu czterech miesięcy tego roku do klientów trafiło 20 690 samochodów dostawczych, o blisko 6,5 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. – wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, analizowanych przez Instytut Samar. Liderem jest wciąż Renault Master (656 egzemplarzy w kwietniu, łącznie od początku roku 2575 sztuk), ale po piętach depcze mu Fiat i jego model Ducato (odpowiednio 548 i 2205 szt.).

CZYTAJ TAKŻE: MAN TGE: Nowy gracz wśród dostawczaków

Dzięki temu, że ósme miejsce na liście zajmuje Doblo (716 szt. zarejestrowanych od stycznia do kwietnia), to Fiat jest numerem jeden wśród producentów lekkich samochodów dostawczych. Jednak ma się czego obawiać – choć klienci kupili dotąd 3 545 aut tej marki, to jednak Włosi mają na koncie ostry spadek sprzedaży, bo aż o 14,39 proc. w porównaniu do okresu styczeń-kwiecień 2017 roku. Fiat może się pochwalić nieco ponad 17. proc. udziału w tym rynku, ale w ubiegłym roku miał ich 21,3 proc.

Fiat jest numerem jeden wśród producentów lekkich samochodów dostawczych. Jednak ma się czego obawiać

fot. Renault

Numer dwa to Renault – tu liczba zarejestrowanych aut wyniosła 3 058 szt., o 14,53 proc. więcej niż w 2017 r., co daje jej 14, 8 proc. rynku lekkich aut dostawczych. Na dużym plusie jest też Ford, który znalazł się na trzecim miejscu rankingu producentów. Jego klienci zarejestrowali w tym roku 2 397 pojazdów dostawczych, o 22,73 proc. więcej niż przed rokiem.

CZYTAJ TAKŻE: Waha się rynek samochodów użytkowych: ciężarowe w górę, dostawcze w dół

– Jeśli gospodarka ma się dobrze, to i dobrze sprzedają się auta, które pracują w firmach, czyli modele dostawcze i ciężarowe. Firmy w ten sposób inwestują w rozwój swoich biznesów – mówi Darek Balcerzyk z Instytutu Samar.

A jak wygląda pierwsza 10 najlepiej sprzedających się samochodów dostawczych?

1
Renault Master

Od stycznia do kwietnia klienci zarejestrowali 2575 egzemplarzy tego modelu. Francuski dostawczak może pochwalić się jednym z większych wzrostów sprzedaży, bo o ponad 21 proc. rok do roku. W tym roku na rynek wchodzi elektryczna wersja tego dużego samochodu dostawczego - Master Z.E.

fot. Renault

2
Fiat Ducato

Najpopularniejszy model z gamy Fiata może się pochwalić 2205 rejestracjami. Ale – w przeciwieństwie do francuskiego konkurenta – tu mamy do czynienia z dużymi spadkiem, bo aż o 16,5 proc. Ostatnia generacja Ducato jest produkowana od 2014 r.

3
Iveco Daily

Iveco ma grono wiernych klientów. W tym roku zarejestrowano już 1742 egzemplarze tego modelu, praktycznie tyle samo (plus 0,5 proc. wzrostu), co w zeszłym roku. Marka ma 8,4 proc. udziału w rynku i w ciągu roku straciła 0,5 proc.

4
Mercedes Sprinter

1225 zarejestrowanych egzemplarzy daje Sprinterowi czwarte miejsce w zestawieniu liczby rejestracji od stycznia do kwietnia 2018 r. Wzrost o ponad 25 proc. to jeden z najlepszych wyników wśród najpopularniejszych modeli. Mercedes ma obecnie ok. 8 proc. udziału w rynku aut dostawczych do 3,5 t DMC. Jego pozycję ma szansę wzmocnić nowa generacja Sprintera, która wchodzi na rynek w tym roku.

5
Peugeot Boxer

Kolejne miejsce zajmuje Boxer, bliźniak Citroena Jumpera i Fiata Ducato. 1165 rejestracji oznacza wzrost o ponad 11 proc. w stosunku do czterech miesięcy minionego roku. Sam Peugeot zajmuje czwarte miejsce w zestawieniu producentów – łącznie z wynikiem modelu Partner może się pochwalić 2 040 rejestracjami nowych dostawczaków (wzrost o 12,1 proc.), co daje mu 9,9 proc. udziału w rynku.

Kolejne miejsca zajmuje Ford Transit (829), Dacia Dokker Van (764), Fiat Doblo (716), Peugeot Partner (699) i Volkswagen Crafter (679).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aurus Senat: Rosyjski konkurent dla Bentleya i Rollsa

Rosja ma nową limuzynę. Aurus Senat ma konkurować z Bentleyem i Rolls Roycem. Nową ...

Startuje Poznań Motor Show 2019: 60 premier i inne atrakcje

Poznań Motor Show 2019 przez ostatnie lata urósł do rangi jednej z najważniejszych w ...

Będzie łatwiej tankować z gniazdka na autostradach

W 2019 r. przyspieszy budowa infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. GDDKiA ogłasza pilotażowy przetarg na ...

Syrena miała stać się pierwszym pojazdem masowym w PRL

Talonowa motoryzacja PRL

Symbolem PRL nie jest Manifest 22 lipca, lecz talon, zezwolenie i asygnata, co najlepiej ...

Cullinan – najbardziej wyczekiwany model Rolls Royce’a

To jedna z najbardziej wyczekiwanych motoryzacyjnych premier tego roku. Rolls Royce Cullinan, który przejdzie ...

Słone opłaty za wjazd do centrum Londynu

Władze Londynu zaczęły naliczać kolejną opłatę za wjazd do miasta. „Najostrzejsze przepisy na świecie” ...