fot. AdobeStock

Taki scenariusz to marzenie drogowców. Zwłaszcza w polskich warunkach. Tymczasem okazuje się, że do jego realizacji jest całkiem niedaleko. Nad technologią samonaprawiającej się nawierzchni już pracują eksperci największego wykonawcy na budowach polskich dróg – firmy Budeimex oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Uruchomiony wiosną ub. roku projekt SeHePa znajduje się już w fazie badań przemysłowych. Prace mają doprowadzić do przygotowania technologii wytwarzania innowacyjnych mikrokapsułek ze specjalnym wypełnieniem naprawczym. Kapsułki, które znajdą się w mieszankach asfaltowych, będą uwalniać płynny środek w postaci bioestrów naprawiający mikropęknięcia w asfalcie. Podczas codziennej eksploatacji drogi pozostaną w stanie uśpionym. Mają się uaktywniać jedynie w wyniku powstania uszkodzeń spowodowanych przez przejeżdżające samochody lub zmiany temperatury.

CZYTAJ TAKŻE: GDDKiA wybrała wykonawcę kolejnego odcinka S19

Dotychczasowe eksperymenty przyniosły obiecujące efekty. Żelatynowe mikrokapsułki pękały w miejscach uszkodzeń asfaltu dając efekt samonaprawy, co potwierdzono w badaniach nad rozciąganiem i odkształcaniem próbek. – Materiał ten jest absolutną nowością w branży drogowej, niestosowaną dotąd w Polsce – twierdzą przedstawiciele Budimexu. Po zakończeniu badań przemysłowych rozpocznie się faza badań rozwojowych. Wtedy w nowej technologii zostaną wykonane testowe odcinki dróg.

fot. AdobeStock

Takie badania maja zwiększyć wytrzymałość nawierzchni asfaltowych i wydłużyć ich żywotność. Sześć lat temu na kilku odcinkach dróg ekspresowych położono asfalt modyfikowany polimerem: wykorzystano go m.in. na drodze ekspresowej S8 na odcinku Opacz – Janki Małe – Paszków, a także na obwodnicy Skawiny. Charakteryzuje się on zwiększoną odpornością na powstawanie kolein i spękanie. Jest także odporny na działanie wody i mrozu oraz wykazuje bardzo dużą wytrzymałość na zmęczenie. Czas użytkowania takiej drogi wydłuża się do 50 lat bez konieczności przeprowadzania poważnych remontów.

CZYTAJ TAKŻE: GDDKiA odda do użytku 385 km nowych dróg w 2021 roku

Jak bardzo potrzebne są takie wytrzymałe nawierzchnie, pokazują alarmujące dane o jakości całej sieci drogowej w Polsce. Według ostatniego raportu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dokumentującego ogólny stan techniczny jezdni, na koniec 2019 r. w stanie ostrzegawczym lub niezadowalającym było 22,7 proc. dróg krajowych o łącznej długości 5 tys. km. Natomiast w stanie złym lub krytycznym było 13,3 proc., tj. ponad 2,9 tys. km. To przeszło jednak trzecia wszystkich dróg pod zarządem GDDKiA. Tylko niecałe 62 proc. – 13,6 tys. km nawierzchni miało stan pożądany lub dobry. Ale rok wcześniej było jeszcze gorzej: udział odcinków w dobrym stanie był mniejszy o 2,4 pkt proc. Z kolei łączna długość odcinków wymagających naprawy zmniejszyła się w 2019 r. o przeszło 300 km.

fot. AdobeStock

Mimo tej poprawy stan polskich dróg w porównaniu do innych krajów europejskich jest znacznie słabszy. Jak wynika z przeprowadzonej przez rankomat.pl analizy raportu Światowego Forum Ekonomicznego za 2019 r., Polska zajęła 20. miejsce w Europie i 57. na świecie w rankingu jakości infrastruktury drogowej. W całej Unii Europejskiej gorsze oceny zebrało tylko 6 państw. GDDKiA zapowiada tymczasem zwiększenie nakładów na remonty i naprawy. W ub. roku wyniosły tylko 259 mln zł w porównaniu do 319 mln zł w roku 2019. W tym roku GDDKiA ma przeznaczyć na ten cel blisko 400 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Progi zwalniające winne nadmiernej emisji substancji szkodliwych

Brytyjski sekretarz ds. ochrony środowiska, Michael Gove apeluje o usunięcie progów zwalniających. Powodem jest ...

Zaczyna odżywać polski rynek nowych aut

Lekka poprawę na polskim rynku nowych aut przyniosła pierwsza dekada lipca. Według danych Polskiego ...

Dlaczego kierowcy zdradzają

Kuszeni atrakcyjnymi ofertami kierowcy są coraz mniej lojalni wobec marek aut. Na dojrzałych rynkach ...

Pięćsetka z Tych pod prądem

W fabryce Fiat Chrysler Automobiles w Tychach będzie produkowany elektryczny Fiat 500 - dowiedział ...

Mercedes dopłaca do modernizacji starszych diesli. Ale tylko w Niemczech

Daimler poinformował, że klienci Mercedesa-Benza mogą występować o 3 tys. euro dopłaty za wymianę ...

Ford kończy produkcję jednego z najbardziej popularnych modeli

Ford ogłosił zakończenie produkcji modelu Mondeo. Ostatnie sztuki zjadą z linii produkcyjnej zakładów w ...