Volkswagen zwiększa w swoich fabrykach wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Zakłady z własnym zaopatrzeniem energetycznym przechodzą na gaz ziemny.

Volkswagen chce osiągnąć w 2050 roku cel całej swojej produkcji neutralnie pod względem emisji dwutlenku węgla. Na rok 2020 firma podjęła kolejne zobowiązania i zamierza zwiększyć zaopatrzenie swoich fabryk w energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Andreas Tostmann, Członek Zarządu Marki Volkswagen ds. Produkcji i Logistyki, stwierdził: „Zamierzamy zwiększyć w tym roku dostawy zielonej energii dla naszych fabryk z 70 do 90 procent”. Volkswagen nie będzie już zasilał swoich elektrowni w Wolfsburgu węglem, lecz gazem ziemnym.

Widok na fabrykę Volkswagena w Wolfsburgu.

Na dzień dzisiejszy prąd dostarczany przez zewnętrzne firmy do 16 fabryk marki Volkswagen na całym świecie (nie uwzględniając Chin) pochodzi w 70 procentach ze źródeł odnawialnych. Teraz postanowiono zwiększyć ten udział w ciągu roku do 90 procent. Volkswagen zmienia też surowiec służący do produkcji energii elektrycznej w jego własnych elektrowniach i przechodzi na gaz ziemny. I tak np. energię potrzebną do produkcji aut w fabryce w Wolfsburgu od 2022 roku będą dostarczały elektrownie wykorzystujące wysoko wydajne turbiny gazowo-parowe działające w procesie kogeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła użytkowego. Dzięki temu ilość dwutlenku węgla emitowanego podczas produkcji energii elektrycznej i cieplnej zmniejszy się o 60 procent, czyli o 1,5 miliona ton rocznie – to tyle, ile dwutlenku węgla emituje 870 tysięcy samochodów osobowych.

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen rozpoczyna sprzedaż ładowarek do elektrycznych samochodów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brexit zabija produkcję samochodów w Wielkiej Brytanii

Wielka niepewność ogarnia brytyjski sektor samochodowy. Strach przed twardym Brexitem utrudnia życie producentom. Stowarzyszenie ...

Nie żyje były prezes Mitsubishi Motors

Osamu Masuko, były Prezes Mitsubishi Motors, który zrezygnował ze swojej funkcji kilka tygodni temu, ...

Volkswagen rezygnuje z produkcji kilku modeli

Volkswagen rewiduje swoje portfolio i plany produkcyjne. To oznacza, że kilka modeli nie otrzyma ...

Mercedes idzie w prąd. Nowa marka, nowy model

Mercedes przygotowuje do wprowadzenia pierwszego całkowicie elektrycznego modelu. Już w 2019 roku pojawią się ...

Wzrost sprzedaży Lexusa w Europie

Sprzedaż Lexusa w Europie od początku roku do końca września wzrosła o prawie 10 ...

Policja z Los Angeles wysprzedaje za bezcen elektryczne BMW

Policja z Los Angeles chciała stać się bardziej ekologiczna. Okazało się jednak, że pomysł ...