fot. Ford

Pamiętacie psią budę, która pochłania dźwięki fajerwerków dzięki systemowi wyciszania wnętrza? A łóżko z asystentem pasa ruchu, przepraszam, asystentem utrzymywania się po swojej stronie? Teraz Ford proponuje kolejną zabawę technologiami motoryzacyjnymi – sklepowy wózek z systemem automatycznego hamowania. Po co, pytacie? Bo…

Bo – jak wynika z przywoływanych przez firmę badań – cotygodniowe zakupy należą do zajęć najbardziej podnoszących ciśnienie rodzicom, zaraz po usypianiu i karmieniu dziecka. Gdy maluch znika co chwila pomiędzy regałami ze słodyczami, trudno wyobrazić sobie coś bardziej niepokojącego od sklepowego wózka, pędzącego w stronę twojego dziecka. Ale może też być inaczej – to maluch przejmuje panowanie nad wózkiem urządzając wyścig, i to bynajmniej nie do kasy. I tu wkracza Ford z pomysłem, jak usunąć ten stres wykorzystując nowoczesne systemy bezpieczeństwa stosowane w samochodach. Wszak wózek też ma cztery kółka…

– Dzieci uwielbiają kopiować zachowania dorosłych i eksperymentować, zwiększając stopniowo poczucie własnego panowania nad sytuacją. Kiedy pchają wózek, myślą, że są za kierownicą samochodu, a długie, szerokie alejki supermarketu zastępują tor wyścigowy – mówi Tanith Carey, autorka poradnika „Jak myśli moje dziecko? Praktyczna psychologia dziecka dla współczesnych rodziców.”

CZYTAJ TAKŻE: Ford zadba, byś nie rozpychał się w łóżku

Dostępny w większości modeli Forda system aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych korzysta z śledzących przestrzeń przed samochodem kamery i radaru, wykrywających pieszych i samochody na drodze. Automatycznie uruchamia hamulce, jeśli wykryje zagrożenie kolizją, a kierowca nie reaguje na ostrzeżenia. Skonstruowany przez firmę sklepowy wózek wykorzystuje sensor w podobny sposób – śledzi przestrzeń przed nim, wykrywając ludzi lub przedmioty na biegnącej między regałami drodze i automatycznie włącza hamulec w przypadku wykrycia przeszkody i możliwości kolizji.

fot. Ford

Układ aktywnego wspomagania hamowania (Pre-Collision Assist) może pomóc naszym klientom uniknąć wypadków lub złagodzić skutki kolizji. Projektując sklepowy wózek chcieliśmy pokazać, jak przydatna może być ta technologia także w codziennym – przekonuje Anthony Ireson, dyrektor ds. komunikacji marketingowej w Ford of Europe.

CZYTAJ TAKŻE: Twój pies boi się fajerwerków? Ford pomoże…

Prototypowy, można wręcz rzec koncepcyjny Wózek z autonomicznym hamowaniem to kolejny projekt z cyklu Ford Interventions, w których firma szuka sposobów wykorzystania technologii stosowanych w motoryzacyji do rozwiązywania codziennych problemów.

fot. Ford

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Audi Q3 Sportback: Więcej stylu

Nowy model Audi będzie nosił nazwę Q3 Sportback. To kompaktowy SUV z nadwoziem typu ...

IAA 2019 | Volkswagen ID.3: Oto auto nowej ery

Koniec z ciapkowatym maskowaniem. 9 września Volkswagen podczas wieczornej gali na IAA we Frankfurcie ...

Premiery 2019 | Bentley: Plan na wyjście z kryzysu

W Polsce sprzedaż Bentleya ma się dobrze. Jednak globalnie marka przyniosła w ostatnim roku ...

Opel sprzedany od 31 lipca

Opel poinformował, że jego sprzedaż grupie PSA może nastąpić 31 lipca zależnie od decyzji ...

Audi A6, jedna z najpopularniejszych limuzyn polskich prezesów

Czym jeżdżą prezesi polskich firm

Szefowie działających w Polsce firm najczęściej wybierają samochody marki Audi, na kolejnych pozycjach jest ...

Takata upadła i trafiła do Amerykanów

Japoński producent airbagów, sprawca gigantycznej akcji naprawczej na świecie wystąpił do sądów o ochronę ...