fot. Ford

Pamiętacie psią budę, która pochłania dźwięki fajerwerków dzięki systemowi wyciszania wnętrza? A łóżko z asystentem pasa ruchu, przepraszam, asystentem utrzymywania się po swojej stronie? Teraz Ford proponuje kolejną zabawę technologiami motoryzacyjnymi – sklepowy wózek z systemem automatycznego hamowania. Po co, pytacie? Bo…

Bo – jak wynika z przywoływanych przez firmę badań – cotygodniowe zakupy należą do zajęć najbardziej podnoszących ciśnienie rodzicom, zaraz po usypianiu i karmieniu dziecka. Gdy maluch znika co chwila pomiędzy regałami ze słodyczami, trudno wyobrazić sobie coś bardziej niepokojącego od sklepowego wózka, pędzącego w stronę twojego dziecka. Ale może też być inaczej – to maluch przejmuje panowanie nad wózkiem urządzając wyścig, i to bynajmniej nie do kasy. I tu wkracza Ford z pomysłem, jak usunąć ten stres wykorzystując nowoczesne systemy bezpieczeństwa stosowane w samochodach. Wszak wózek też ma cztery kółka…

– Dzieci uwielbiają kopiować zachowania dorosłych i eksperymentować, zwiększając stopniowo poczucie własnego panowania nad sytuacją. Kiedy pchają wózek, myślą, że są za kierownicą samochodu, a długie, szerokie alejki supermarketu zastępują tor wyścigowy – mówi Tanith Carey, autorka poradnika „Jak myśli moje dziecko? Praktyczna psychologia dziecka dla współczesnych rodziców.”

CZYTAJ TAKŻE: Ford zadba, byś nie rozpychał się w łóżku

Dostępny w większości modeli Forda system aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych korzysta z śledzących przestrzeń przed samochodem kamery i radaru, wykrywających pieszych i samochody na drodze. Automatycznie uruchamia hamulce, jeśli wykryje zagrożenie kolizją, a kierowca nie reaguje na ostrzeżenia. Skonstruowany przez firmę sklepowy wózek wykorzystuje sensor w podobny sposób – śledzi przestrzeń przed nim, wykrywając ludzi lub przedmioty na biegnącej między regałami drodze i automatycznie włącza hamulec w przypadku wykrycia przeszkody i możliwości kolizji.

fot. Ford

Układ aktywnego wspomagania hamowania (Pre-Collision Assist) może pomóc naszym klientom uniknąć wypadków lub złagodzić skutki kolizji. Projektując sklepowy wózek chcieliśmy pokazać, jak przydatna może być ta technologia także w codziennym – przekonuje Anthony Ireson, dyrektor ds. komunikacji marketingowej w Ford of Europe.

CZYTAJ TAKŻE: Twój pies boi się fajerwerków? Ford pomoże…

Prototypowy, można wręcz rzec koncepcyjny Wózek z autonomicznym hamowaniem to kolejny projekt z cyklu Ford Interventions, w których firma szuka sposobów wykorzystania technologii stosowanych w motoryzacyji do rozwiązywania codziennych problemów.

fot. Ford

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skrzynia DSG: Zalety i wady gry w dwa sprzęgła

W momencie debiutu była prawdziwym przełomem. Skrzynia DSG, bo o niej mowa, w ciągu ...

Diesel leci w dół, ale jeszcze nie umiera

Dla spełnienia przyszłych norm emisji producenci będą musieli sprzedawać więcej aut elektrycznych. Ale te, ...

Ferrari bezprawnie użyło nazwiska znanego aktora

W 2017 roku Ferrari uczciło swój 70. jubileusz specjalną serią modeli. Teraz rodzina aktora ...

Sens życia i inne poważne kwestie, o których możesz porozmawiać ze swoim samochodem

Samochody coraz więcej rzeczy chcą robić same. Rozzuchwalają się tak bardzo, że próbują też ...

Korona Kielce będzie grać na Suzuki Arena

Tego jeszcze w świecie sportu ani w motoryzacji w Polsce nie było. Stadion piłkarski ...