fot. Ford

Ford, w ramach inicjatywy Interwencje chce pomóc psom, które boją się hałasu. Innowacyjna buda wykorzystująca technologie stosowane w motoryzacji może stać się azylem dla zwierząt na przykład w Sylwestra.

Szacuje się, że 45 procent psów w Wielkiej Brytanii wykazuje oznaki strachu, gdy słyszy wybuchy fajerwerków. Według inżynierów Forda jednym z rozwiązań tego problemu może być buda tłumiąca hałas, która wykorzystuje technologię zbliżoną do stosowanej w samochodach i słuchawkach. Gdy mikrofony wewnątrz prototypowej budy wykryją hałas fajerwerków bądź inne niepokojące dźwięki, wbudowany system audio zaczyna emitować przeciwstawne częstotliwości, które albo niwelują te odgłosy, albo w znaczący sposób je redukują. Głównym materiałem konstrukcyjnym budy jest korek o dużej gęstości, czyli materiał idealny do izolacji akustycznej. Na razie to tylko koncepcja, która ma potencjał, aby znacznie przyczynić się do poprawy samopoczucia zarówno psów, jak i ich właścicieli.

fot. Ford

Pomysł innowacyjnej budy wziął się z technologii redukcji hałasu, którą Ford wprowadził w SUV-ie Edge. Gdy mikrofony wykrywają w kabinie wysoki poziom hałasu dobiegający z silnika lub skrzyni biegów, system audio pojazdu zaczyna emitować przeciwstawne fale dźwiękowe. – Zastanawialiśmy się, w jaki sposób rozwiązania, które stosujemy w naszych samochodach, mogą być wykorzystane w innych sytuacjach. Na przykład nasz system aktywnej redukcji hałasu (Active Noise Control) może pomóc psom przetrwać wybuchy fajerwerków – mówi Lyn West z Ford of Europe.

Prototyp buda redukującej hałas to pierwsza z serii inicjatyw podejmowanych przez firmę Ford, nazywanych Interwencjami, w ramach których wiedza specjalistyczna wykorzystywana dotąd przy projektach motoryzacyjnych pozwala rozwiązywać problemy życia codziennego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Władze UE hamują sprzedaż nowych aut

Branża motoryzacyjna dramatycznie osłabiona pandemią koronawirusa ma kolejny problem przyprawiający producentów samochodów i dealerów ...

Porsche wycofuje się z silników diesla

Porsche, jako pierwsza niemiecka firma motoryzacyjna wycofuje się z silników diesla. Marka skoncentruje się ...

Nie tylko duże firmy chcą mieć we flotach nowe auta

Wynajem długoterminowy coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców. Do zakupów zachęcają też niskie TCO.

Seat Arona: Dwa nowe pakiety stylistyczne

Hiszpański crossover Seat Arona został nagrodzony za najlepszy design w prestiżowym plebiscycie Red Dot ...

Meksyk, Trump – duży problem BMW

Nałożenie przez prezydenta Trumpa 5-procentowej taryfy celnej na meksykańskie towary przychodzi dla BMW w ...

Toyota RAV4 hybrid: Delikatność jej służy

Japończycy przekonują, że apetyt na paliwo tego ważącego blisko 1,7 tony samochodu sięga niewiele ...