fot. Ford

Asystent pasa ruchu w twojej sypialni? Tak, technologia wykorzystywana w motoryzacji może okazać się użyteczna również w domu, i to w trakcie snu. Jeśli w nocy masz skłonności do zbytniego „anektowania” przestrzeni w łóżku, rozwiązanie opracowane przez producenta aut uchroni twojego partnera przed takimi zakusami.

Ford, choć działa w branży moto, słynie z wykorzystywania technologii stosowanych w autach w nowy, innowacyjny sposób – poza pojazdami. Wcześniej koncern opracował budę, która miała chronić psy obawiające się fajerwerków. Wykorzystał do tego celu technologię aktywnej izolacji hałasu z otoczenia stosowaną w samochodach. Tym razem sięgnął po asystenta zmiana pasy ruchu i zamontował go w łóżku. Ma to gwarantować, że każdy ze śpiących spędzi noc po własnej stronie materaca.

fot. Ford

Jak to działa? Czujniki asystenta wykrywają osobę rozpychającą się w łóżku i jeśli system stwierdzi, że wiercący się śpioch przekroczył granicę swojej części materaca, automatycznie przesunie go na właściwe miejsce. Łoże wyposażono bowiem w tzw. przenośnik taśmowy, który ma – nie budząc ekspansywnego śpiocha – przetransportować go na jego część łóżka. Tylko czy ku uciesze partnera śpiącego po drugiej stronie materaca?

Z badań The Better Sleep Councilnia wynika, iż 25 proc. osób będących w stałych związkach lepiej sypia samemu. Jeśli jednak chcemy zachować komfort takiego snu, a jednocześnie mieć w sypialni łoże małżeńskie, rozwiązaniem może być nabycie mebla, które zaprojektował Ford. Łóżko o nazwie Lane-Keeping Bed zadba bowiem, by każda z osób przespała noc po swojej stronie „pasa”.

CZYTAJ TAKŻE: Twój pies boi się fajerwerków? Ford pomoże…

Ford system utrzymywania na pasie ruchu (Lane Keeping Aid) stosuje w większości modeli swoich aut. Monitoruje on oznakowanie poziome drogi przed samochodem i aktywnie pomaga kierowcy sprowadzać pojazd na środek pasa ruchu, delikatnie skręcając kierownicę we właściwą stronę. Lane Keeping Bed to na razie tylko prototyp, będący elementem projektu Ford Interventions. Wykorzystuje on wiedzę motoryzacyjną do rozwiązywania codziennych problemów. – To świetny sposób na zwrócenie uwagi kierowców na technologię, o której wcześniej być może nie wiedzieli – dodaje Anthony Ireson, dyrektor ds. komunikacji w Ford of Europe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Luksemburg to pierwszy kraj na świecie z darmową komunikacją

Luksemburgu ma być pierwszym krajem na świecie, w którym ma być darmowy przejazd publiczną ...

Toyota Corolla Sedan: Atrakcyjny następca Avensisa

Na niektórych rynkach pięciodrzwiowa wersja Toyoty Corolli już jest w sprzedaży. Teraz zaprezentowano Corollę ...

Skoda, Volkswagen i Toyota zdominowały polski rynek nowych aut

Mijający rok okazał się całkiem niezły dla polskiego rynku nowych samochodów osobowych. Według wstępnych ...

Top 20 | Najbardziej zakorkowane miasta na świecie

W jakich miastach stoi się najdłużej w korkach? Z raportu INRIX 2018 Global Traffic Scorecard wynika, ...

Top 20: Czym jeżdżą Rosjanie

Jakie samochody kupują najchętniej nasi wschodni sąsiedzi? Sprawdzamy wyniki sprzedaży za pierwszą połowę 2018 ...

Poznań Motor Show 2019: Cały dzień wśród samochodów

Wystartowała największa impreza motoryzacyjna w Polsce. Od dzisiaj w Poznaniu można podziwiać ponad 1000 ...