fot. Ford

Asystent pasa ruchu w twojej sypialni? Tak, technologia wykorzystywana w motoryzacji może okazać się użyteczna również w domu, i to w trakcie snu. Jeśli w nocy masz skłonności do zbytniego „anektowania” przestrzeni w łóżku, rozwiązanie opracowane przez producenta aut uchroni twojego partnera przed takimi zakusami.

Ford, choć działa w branży moto, słynie z wykorzystywania technologii stosowanych w autach w nowy, innowacyjny sposób – poza pojazdami. Wcześniej koncern opracował budę, która miała chronić psy obawiające się fajerwerków. Wykorzystał do tego celu technologię aktywnej izolacji hałasu z otoczenia stosowaną w samochodach. Tym razem sięgnął po asystenta zmiana pasy ruchu i zamontował go w łóżku. Ma to gwarantować, że każdy ze śpiących spędzi noc po własnej stronie materaca.

fot. Ford

Jak to działa? Czujniki asystenta wykrywają osobę rozpychającą się w łóżku i jeśli system stwierdzi, że wiercący się śpioch przekroczył granicę swojej części materaca, automatycznie przesunie go na właściwe miejsce. Łoże wyposażono bowiem w tzw. przenośnik taśmowy, który ma – nie budząc ekspansywnego śpiocha – przetransportować go na jego część łóżka. Tylko czy ku uciesze partnera śpiącego po drugiej stronie materaca?

Z badań The Better Sleep Councilnia wynika, iż 25 proc. osób będących w stałych związkach lepiej sypia samemu. Jeśli jednak chcemy zachować komfort takiego snu, a jednocześnie mieć w sypialni łoże małżeńskie, rozwiązaniem może być nabycie mebla, które zaprojektował Ford. Łóżko o nazwie Lane-Keeping Bed zadba bowiem, by każda z osób przespała noc po swojej stronie „pasa”.

CZYTAJ TAKŻE: Twój pies boi się fajerwerków? Ford pomoże…

Ford system utrzymywania na pasie ruchu (Lane Keeping Aid) stosuje w większości modeli swoich aut. Monitoruje on oznakowanie poziome drogi przed samochodem i aktywnie pomaga kierowcy sprowadzać pojazd na środek pasa ruchu, delikatnie skręcając kierownicę we właściwą stronę. Lane Keeping Bed to na razie tylko prototyp, będący elementem projektu Ford Interventions. Wykorzystuje on wiedzę motoryzacyjną do rozwiązywania codziennych problemów. – To świetny sposób na zwrócenie uwagi kierowców na technologię, o której wcześniej być może nie wiedzieli – dodaje Anthony Ireson, dyrektor ds. komunikacji w Ford of Europe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Niemczech powstanie największa stacja do ładowania aut elektrycznych

W południowych Niemczech, a dokładnie przy autostradzie A8 obok bawarskiego miasteczka Zusmarshausen powstanie największa ...

Wielkie sprzątanie po Carlosie Ghosnie

Szefowie trzech firm samochodowych ogłosili we wtorek, 12 marca w centrali Nissana w Jokohamie ...

Ford Kuga: Oferta kompleksowa

Kuga to jeden z najbardziej rozpoznawalny modeli Forda na europejskim rynku. Kompaktowy SUV sprawdza ...

Mercedes CLA Coupe: Dla młodych i wiernych

CLA jest w ofercie Mercedesa od 2013 roku. Teraz została przedstawiona druga generacja, która ...

Plan połączenia FCA i PSA zatwierdzony

Rady nadzorcze francuskiej PSA i włosko-amerykańskiego Fiat Chrysler Automobiles porozumiały się w sprawie połączenia ...

Autostrada A18

A18: Znowu szukają firm do przebudowy „najdłuższych schodów Europy”

Jest nowy przetarg na budowę strategicznej dla ruchu w kierunku Niemiec autostrady A18. Ogłoszony ...