fot. Nissan

Motoryzacje innowacje trafiają nie tylko pod maski samochodów. Przełomowe rozwiązania można spotkać także np. przyczepach kempingowych. Niedawno swój turystyczny koncept pokazało BMW, teraz zrobili to Japończycy, prezentując Nissan x OPUS.

Wygląda jak przyczepa, ale pomysłodawcy mówią o nim kamper. Jak zwał, tak zwał, bo najważniejsze jest coś innego – Nissan x OPUS, pokazany na lutowych The Caravan, Camping and Motorhome Show w Birmingham, ma na pokładzie moduł zasilania Nissan Energy ROAM, wykorzystujący akumulatory wycofane z eksploatacji w samochodach elektrycznych. Pozwala on spędzić nawet tydzień w miejscach bez dostępu do prądu bez konieczności rezygnacji z dobrodziejstw cywilizacji. Koncepcyjny pojazd to wspólne dzieło firm Nissan Energy i OPUS Campers.

Moduł ROAM / fot. Nissan

Moduł ROAM o mocy 1 kW i pojemności 700 Wh jest zbudowany z ogniw litowo-jonowych odzyskanych z elektrycznych Nissanów pierwszej generacji. Zamontowany w specjalnym schowku w przedniej części pojazdu OPUS, zapewnia energię zasilającą obwody 230 V i 12 V (poprzez doładowanie pokładowego 12‑woltowego akumulatora rekreacyjnego). Wraz z panelem słonecznym pozwala to nawet na 7‑dniowe obozowanie bez dostępu do zewnętrznego źródła energii. Moduł Nissan Energy ROAM można wymontować z kampera i doładować poza miejscem obozowania ze standardowego gniazdka 230 V lub za pomocą ogniwa słonecznego. Pełne naładowanie za pomocą 400‑watowego panelu trwa od dwóch do czterech godzin.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentne wyspy pod logo Renault

W innowacyjnym AIR OPUS, który jest bazą wspólnego projektu, zaprezentowanym po raz pierwszy w 2017 roku, zastosowano pneumatyczny stelaż, dzięki czemu rozłożenie kampera – z wykorzystaniem pokładowego kompresora – zajmuje zaledwie około 90 sekund. Nissan x OPUS jest wyposażony w kuchenkę, strefę wypoczynkowo-jadalną oraz miejsca do spania nawet dla 6 osób. Wyposażenie obejmuje nawet łącze internetowe.

fot. Nissan

CZYTAJ TAKŻE: Czego to nie wymyślą. BMW pokazało namiot na kółkach

Kilka tygodni wcześniej na targach CES w Las vegas zaprezentowanopojazd o nazwie Futurelight, który jest efektem kooperacji inżynierów i projektantów z BMW Designworks i firmy The North Face. Składany namiot z nowoczesnego, „oddychającego” i wodoodpornego materiału, umieszczony na przyczepie na dwóch kołach, ma unikalny design. Projektanci tworząc projekt inspirowali się koncepcyjnym autem wymyślonym przez Chrisa Bangle’a – roadsterem BMW GINA Light Visionary z 2008 r. To pojazd o zmiennym wyglądzie, ubranym w elastyczną tkaninę.

fot. Nissan

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dwa kółka Suzuki: od luksusowego skutera do sportowych maszyn

Suzuki oferuje nie tylko szeroką gamę wszechstronnych samochodów. Ostatnimi czasy przez salony firmowe japońskiego ...

Bicie rekordu: Czy Tesla będzie szybsza od Porsche?

Elon Musk chce udowodnić światu, że Tesla jest nie tylko szybka, ale i sportowa. ...

Wiosna ożywiła rynek motocykli

Poprawa pogody zmobilizowała motocyklistów. Tegoroczny sezon zaczyna się wcześniej niż w roku ubiegłym, o ...

Genewa 2019 | Motoryzacyjna fiesta [galeria, dzień pierwszy]

89. Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie oficjalnie otwarty. Na razie po halach kręcą się ...

Nissan otwiera nowy salon w Kielcach

Nowo powstały punkt to obecnie jedyny dealer marki działający na terenie województwa świętokrzyskiego. Salon ...

Pierwszy egzemplarz kabrioletu Lexusa sprzedany za 7,7 mln zł

Pierwszy egzemplarz nowego kabrioletu Lexusa trafił na licytację amerykańskiego domu aukcyjnego Barrett-Jackson. Cena samochodu ...