Do Warszawy zawitało Volvo wycenione na 19 mln zł

Auta koncepcyjne to nie są tanie rzeczy. Volvo Concept Recharge, które na kilkanaście dni pojawiło się w Warszawie, zostało wycenione na kwotę 4 mln euro, czyli jakieś 19 mln zł. Powstało tylko w jednym egzemplarzu i... nie jeździ, ale ma inne ważne zadanie.

Publikacja: 14.02.2023 09:33

Volvo Concept Recharge

Volvo Concept Recharge

Foto: mat. prasowe

Bo ten samochód to swego rodzaju szklana kula, która pokazuje bardzo wiele przyszłych rozwiązań tej szwedzkiej marki. Volvo Concept Reharge to tak naprawdę techniczny i stylistyczny ojciec nowego auta Volvo EX90. W pełni elektrycznego topowego SUV-a, który za jakiś czas całkowicie zastąpi model XC90 (póki co XC90 jest i będzie dostępny w ofercie). Ten koncept zawitał do Warszawy, a wcześniej wystawiany był tylko w kilku miejscach na świecie.. Teraz stoi tu w Warszawie, po czym wróci do Sztokholmu i zniknie w jakieś hali muzealnej, albo przepadnie w zamkniętym magazynie. Więc to na pewno jego pierwszy i ostatni show w Warszawie. Beyonce wcześniej czy później pojawi się w stolicy z kolejnym koncertem, ale to Volvo na ul. Marszałkowską 89 już tu nigdy więcej nie zagości.

Czytaj więcej

Volvo po 25 latach wraca do napędu na tylne koła
Volvo Concept Recharge

Volvo Concept Recharge

mat. prasowe

Z sylwetki to bardziej podwyższone kombi, takie cross country niż SUV, ale siedzi się tu tak samo wysoko, jak w modelach SUV. Zresztą nic dziwnego, to auto ma 23-calowe koła. Z przodu nie ma klasycznego grilla i wygląda niemal identycznie jak EX90. W lampach świecą się młoty Thora, ale te światła w zależności od potrzeb mogą zmieniać swój kształt. Reflektory skrywają technologię HD, dzięki temu mogą zmieniać układ graficzny i świetlny. W przyszłości Volvo skupi się na użyciu jak najbardziej naturalnych materiałów. I tak w koncepcie przedni i tylny zderzak oraz listwy progowe powstały z kompozytu lnianego, jest ekologiczna, szwedzka wełna, z której stworzono naturalną, oddychającą tkaninę bez sztucznych dodatków czy materiał, który zawiera włókna Tencel z celulozy, nazywane włóknem przyszłości.

Volvo Concept Recharge

Volvo Concept Recharge

Albert Warner

Na dachu konceptu Volvo zamontowano LiDAR (Light Detection and Ranging), czyli coś, co w przyszłości pozwoli na jazdę w pełni autonomiczną. To urządzenie przetwarza niesamowitą ilość danych i takie rozwiązanie jest oferowane już w elektrycznym EX90. LiDAR wykryje pieszego z odległości 250 m i jest jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu na rynku.

Volvo Concept Recharge

Volvo Concept Recharge

mat. prasowe

Czytaj więcej

Jaki realny zasięg mają auta elektryczne? Wyniki testu EcoBest Challenge
Samochód Jutra
BMW pozazdrościło Toyocie i zbudowali samochód, którego nie da się kupić
Samochód Jutra
Lexus wprowadza nowego dużego SUV-a z trzema rzędami siedzeń
Samochód Jutra
Volvo wprowadza nowy model. Najmniejszego SUV-a z napędem elekrtycznym
Samochód Jutra
Elektryczne Alpine A290_ß śladami Renault 5 Turbo
Samochód Jutra
Sześć nowych elektrycznych modeli Skody do 2026 roku