Cupra będzie produkować swojego nowego SUV-a w Chinach

Cupra Tavascan, napędzany elektrycznie SUV coupe, który wejdzie do produkcji seryjnej w 2024 roku będzie produkowany w Chinach. Będzie to druga elektryczna Cupra po kompaktowym Born.

Publikacja: 11.12.2022 10:34

Cupra Tavascan

Cupra Tavascan

Foto: mat. prasowe

Prawie pięć lat po premierze modelu koncepcyjnego, która miała miejsce na targach IAA we Frankfurcie w 2019 roku Cupra Tavascan wchodzi do produkcji seryjnej. Wayne Griffiths, dyrektor generalny marek Seat i Cupra, już kilka miesięcy temu potwierdził plany rozpoczęcia produkcji. Tavascan będzie drugim po Cuprze Born samochodem elektrycznym hiszpańskiej marki i ma być czymś w rodzaju sportowego, kompaktowego SUV.

Czytaj więcej

Wyścigi Extreme E: Elektrycznym buggy po lodzie i na pustyni

Od strony technicznej Tavascan wykorzystuje platformę MEB Grupy Volkswagena. To płyta podłogowa przygotowana specjalnie dla modeli elektrycznych. Napędzany ma być dwoma silnikami elektrycznymi – po jednym przy osi, które łącznie mają moc 306 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h ma zająć mniej niż 6,5 s. Akumulator litowo-jonowy o pojemności 77 kWh magazynuje energię na zasięg do 450 km.

Cupra Tavascan

Cupra Tavascan

mat. prasowe

Cupra Tavascan będzie produkowany w chińskiej fabryce Volksewagena, która działa jako spółka joint venture gdzie od 2023 roku mają być produkowane różne modele oparte na platformie MEB. Według Automotive News Europe powodem przeniesienia produkcji Cupry do Chin mają być ograniczone moce produkcyjne w Europie.

Czytaj więcej

Porsche 911 Dakar: Kultowe Porsche w wersji terenowej. Powstanie tylko 2500 egz.
Samochód Jutra
BMW pozazdrościło Toyocie i zbudowali samochód, którego nie da się kupić
Samochód Jutra
Lexus wprowadza nowego dużego SUV-a z trzema rzędami siedzeń
Samochód Jutra
Volvo wprowadza nowy model. Najmniejszego SUV-a z napędem elekrtycznym
Samochód Jutra
Elektryczne Alpine A290_ß śladami Renault 5 Turbo
Samochód Jutra
Sześć nowych elektrycznych modeli Skody do 2026 roku