Mercedes przyjął nową strategię. Od teraz chce być marką luksusową przy jednoczesnym cięciu kosztów. Póki co efekt nowego planu jest znakomity i z efektów zadowoleni mogą być wszyscy, od szefostwa po pracowników. Kto pracuje w niemieckich zakładach Mercedesa otrzyma rekordową premię z tytułu udziału w zyskach za udany rok finansowy 2022. Jak ogłosił Mercedes, pracownicy otrzymają dodatkową kwotę do swojego wynagrodzenia w wysokości 7300 euro (ok. 34 300 zł). Premia została ustalona wspólnie przez kierownictwo firmy i radę zakładową. Do jej wypłaty kwalifikuje się około 93 tys. pracowników. Udział w zyskach zostanie wypłacony wraz z wynagrodzeniem za kwiecień 2023 r.

Czytaj więcej

Mercedes chce zrezygnować z oznaczenia EQ i wrócić do wcześniej używanych nazw

Ale Mercedes nie jest jedyny, który dzieli się swoimi dochodami z pracownikami. Również amerykański koncern General Motors osiągnął zysk w wysokości około 13 miliardów dolarów (ponad 56 mld zł) ze swojej działalności w Ameryce Północnej w 2022 roku. Sukces marki odczują również jej pracownicy, którzy mają udział w zyskach i otrzymają premię w wysokości do 12 750 dolarów (ok. 54 500 zł). Również tu wypłata premii została uzgodniona ze związkami zawodowymi i przyjęte jest porozumienie, które przewiduje premię w wysokości 1000 USD za każdy miliard zysków. Bonus za 2022 rok jest wyższy niż kiedykolwiek. Płatność otrzyma około 40 000 pracowników.

Marki motoryzacyjne chętnie dzielą się swoimi zyskami z pracownikami. Porsche po zeszłorocznym bardzo udanym debiucie giełdowym wypłaciło 37 tys. pracowników około 3000 euro premii (około 14 tys.zł). Jeszcze bardziej obłowili się akcjonariusze, którzy dostali do podziału 9,6 mld euro, czyli ponad 45 mld zł. Na jedną akcję przypadło 19,06 euro dywidendy.

Czytaj więcej

Po ponad dwóch dekadach Ford wraca do Formuły 1