W 1974 roku produkcja samochodów w Niemczech spadła do rekordowo niskiego poziomu 2,8 miliona samochodów. Od tego momentu kryzysy w produkcji aut u naszych zachodnich sąsiadów były dwa - w 1993 roku ze spadkiem rok do roku o 22,0 procent i w 2009 r. z minusem 10,3 procent. Na drugim końcu skali w roku 2011 produkcja w Niemczech osiągnęła rekordowy wynik 5,87 mln wyprodukowanych samochodów.

Czytaj więcej

Największy chiński producent pojazdów rusza na podbój świata

Szacuje się, że produkcja w tym roku osiągnie zaledwie nieco ponad trzy miliony samochodów. To minus o 12 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, który i tak był bardzo słaby, z mniejszą o jedną czwartą liczbą wyprodukowanych aut. W 2021 roku na całym świecie wyprodukowano o dwa procent więcej samochodów niż w roku poprzednim, ale w Europie produkcja spadła o sześć procent.

VDA poza tym ostrzega branżę, że zmniejsza się liczba zamówień płynących z eksportu. Niemieccy producenci odnotowali ich w czerwcu o 2 procent mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku, a w pierwszej połowie 2022 roku było ich aż o 14 proc. mniej. Dane dotyczące produkcji wciąż są dalekie od tych z roku 2019. Jeśli porównać pierwsze półrocze 2019 i 2022 r. to aktualnie produkcja jest o jedną trzecią mniejsza.

Czytaj więcej

Suzuki S-Cross z nowym napędem w pełni hybrydowym