Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image

Większy w środku i na zewnątrz, bardziej elegancki i przede wszystkim nowoczesny. To główne cechy nowej, trzeciej generacji Volkswagena Touarega.

Statyczne prezentacje nowych modeli to chleb powszedni firm samochodowych. Coraz krótsze życie kolejnych generacji i częste modernizacje sprawiły, że firmy popadły w swego rodzaju rutynę przy tego typu programach. Wynajmują miejsce, wstawiają samochód, zasłaniają go, zapraszają dziennikarzy i innych gości. W trakcie wieczoru odsłaniają auto i… tyle. Wracasz do domu i szybko zapominasz o całej imprezie. Właśnie byliśmy na statycznej premierze nowego Touarega. Volkswagen pokazał, że z takiego wieczoru da się zrobić prawdziwy show, który zapamiętasz na długo. Potężna hala, ponad tysiąc gości, bajeczne iluminacje, pokaz całej gamy SUV, dwa krótkie koncerty lokalnych gwiazd i na koniec gwiazda wieczoru, czyli VW Touareg.

Chiny kreują trendy

Na miejsce prezentacji wybrano Pekin. Rynek chiński jest ekstremalnie ważny nie tylko dla Volkswagena, ale w ogóle dla europejskich firm. Dla Chin tworzy się specjalne modele, to Chińczycy mają jedno z decydujących zdań, czym w przyszłości będziemy jeździć. Volkswagen w tej części Azji zadomowił się jak u siebie. Niemcy są numerem 1 w Chinach. Tak, Chińczycy najchętniej kupują Volkswageny. Szczególnie upodobali sobie modele SUV. VW będzie ich miał w ofercie aż dziesięć. Jednym z nich będzie nowy Touareg.

Łatwiej jest stworzyć auto dla jednego niż dla miliona osób. Nowy Tuareg musi podobać się wielu i patrząc z tej perspektywy styliści dobrze wykonali swoje zadanie. Z przodu to typowy, nowy styl Volkswagena. Zaskakuje za to tył, bo przypomina nieco modele Audi. Flagowy SUV koncernu z Wolfsburga powstał na platformie MLB. Tej samej na której buduje się Q7 czy Cayenne. Mimo większych wymiarów – jest dłuższy 4878 mm (+77mm), szerszy 1984mm (+44mm), niższy 1702mm (-7mm), rozstaw osi bez zmian 2893mm – całość jest lżejsza, w zależności od wersji nawet 106 kg od poprzednika. Urósł również bagażnik do imponujących 810 litrów (+113 litrów).

Nowy Tuareg musi podobać się wielu i patrząc z tej perspektywy styliści dobrze wykonali swoje zadanie

We wnętrzu – idzie nowe. Czegoś takiego nie widzieliście w żadnym Volkswagenie. Nazywa się to „Innovision Cockpit”. Na desce rozdzielczej dominują dwa, połączone ze sobą ekrany. Ten przed kierowcą ma 12 cali, drugi na tunelu środkowym jest jeszcze większy i ma ich 15. Niemal wszystkie klasyczne przyciski zniknęły. Czterostrefowa klimatyzacja, radio, podgrzewanie i funkcja masażu fotela – to wszystko ustawia się teraz z poziomu digitalowego, dotykowego ekranu.

Innovision Cockpit to dwa, połączone ze sobą ekrany fot. VW

Tradycyjnie regulowanych pokręteł ostało się niewiele. Jednym z nich jest sterowanie głośności systemu audio. Całość robi dobre, nowoczesne wrażenie. Znacie to uczucie, kiedy stoicie w sklepie RTV przed ogromnym telewizorem i myślicie sobie: chcę go mieć? Podobna fascynacja pojawia się siedząc za kierownicą Touarega. Ale wnętrze to nie tylko deska rozdzielcza. Przednie fotele mogą być opcjonalnie wzbogacone o funkcję masażu, a tylna kanapa jest regulowana. Da się ją przesunąć o 160 mm, a oparcie można pochylić maksymalnie o 21 stopni.

Pakiet nowości

Pojawi się też kilka rzeczy, które są nowością w Touaregu. Z ważniejszych wymienić należ indukcyjne ładowanie telefonów, opcjonalnie dostępny wyświetlacz head-up, system „Night Vision” zwiększający widoczność w nocy (dzięki kamerze termowizyjnej identyfikuje w nocy ludzi i zwierzęta), system ułatwiający jazdę w korku i w miejscu robót drogowych (do 60 km/h częściowo automatycznie kieruje autem, utrzymuje samochód na pasie ruchu, przyspiesza i hamuje), system ułatwiający przejazd przez skrzyżowania (reaguje na auta nadjeżdżające z boku przed Touaregiem), IQ.Light – matrycowe reflektory LED (interaktywne sterowanie światłami drogowymi i mijania za pośrednictwem kamery) czy cztery skrętne koła. Dzięki nim nowy Touareg będzie bardziej zwrotny (średnica zawracania zmniejsza się z 12,19 do 11,11 metra). Tylne koła skręcają w odwrotnym kierunku do przednich do prędkości 37 km/h. Powyżej tej prędkości – w tę samą stronę co przednie.

Auto pojawi się na rynku w trzech wersjach silnikowych. Dwie jednostki V6 Turbodiesel i benzynowy V6. Diesle mają trzy litry pojemności i 231 KM oraz 286 KM i spełniają normę spalin Euro-6. Silnik benzynowy osiąga moc 340 KM również przy pojemności trzech litrów. Jesienią dołączy V8 turbodiesel o mocy 421 KM o maksymalnym momencie obrotowym 900 Nm. W 2019 roku w Chinach pojawi się wersja Plug-in jednak jeszcze nie wiadomo czy zawita również do Europy.

Auto świetnie wpisuje się w trend dużych, wygodnych i na wskroś nowoczesnych modeli Sport Utility Vehicle.

Najważniejsze rynki sprzedaży Touarega to Chiny, Europa i Rosja. Istnieją między nimi pewne różnice: w Chinach kierowcy Touaregów mają średnio 41 lat, w Rosji 43 lata, a w Europie – 55 lat. Stosownie do tego różny jest wśród kierowców udział osób mających małe dzieci – w Chinach i Rosji jest on wyższy (odpowiednio 65 i 47 procent), a Europie niższy (31 procent).

Nic nie wskazuje na to, żeby modele SUV wyszły z mody. Nowy Touareg świetnie wpisuje się w trend dużych, wygodnych i na wskroś nowoczesnych modeli Sport Utility Vehicle. Ten model na świecie na pewno osiągnie sukces. W Polsce dużo zależeć będzie od ceny. Tak czy inaczej Volkswagenowi udała się nie tylko prezentacja, ale i nowy model, który o krok wyprzedza konkurencję.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny taksówek w Polsce – ile kosztują kursy w największych miastach?

Rynek taksówek w Polsce skupia się wokół 20 największych miast w kraju, gdyż to ...

Istniejący odcinek S14 w okolicach węzła Pabianice

Budowa dróg: Drugie wejście chińskiego smoka

Po kompromitacji Covecu na budowie autostrady A2 kolejna firma z Chin chce budować nam ...

91-letni Sobiesław Zasada wystartuje w rajdzie Safari

Organizatorzy 68. Rajdu Safari opublikowali istę zgłoszeń. Widnieje na niej 58 załóg, w tym ...

Autostrada A1 z odcinkowym pomiarem prędkości

Policyjna grupa SPEED intensyfikuje swoje działania na budowanej autostradzie A1 między Tuszynem a Częstochową. ...

Motoryzacja coraz bardziej drży przed twardym brexitem

Organizacje branżowe ostrzegają: twardy brexit to dla europejskiego sektora motoryzacyjnego straty miliardów euro i ...

Elektryczny Hummer będzie miał prawie 1000 KM mocy

Marka GMC należąca do General Motors wprowadzi na rynek już jesienią 2021 roku nową, ...