Opel katuje nową Corsę

Rozpoczęcie sprzedaży latem, dostawy pierwszych egzemplarzy już jesienią tego roku – przygotowania do najważniejszej tegorocznej premiery Opla przyspieszają, choć na razie nie ujawniono jeszcze zbyt wielu szczegółów dotyczących tego auta. Na początku czerwca przy okazji prezentacji strategii „Opel goes electric” firma po raz pierwszy pokaże e-Corsę.

Publikacja: 30.04.2019 12:43

Opel katuje nową Corsę

Foto: fot. Opel

Pierwsza generacja Corsy zadebiutowała w 1982 r. Od tego czasu w zakładach w hiszpańskiej Saragossie i niemieckim Eisenach wyprodukowano ponad 13,6 milionów egzemplarzy Corsy. 6. generacja na pewno ostro schudła, co zresztą dotknęło wszystkich, wcześniej nieco spasionych modeli Opla. Najlżejsza wersja nowej Corsy zeszła poniżej 1000 kg – pięciodrzwiowy samochód bez kierowcy waży zaledwie 980 kilogramów, o 108 kg mniej od obecnej wersji. Mimo podobnej długości (4,06 m) masa pojazdu jest niższa o około 10 procent. Wcześniej podobną, ostrą kurację przeszła Insignia i Astra.

""

2019 Opel/Vauxhall Corsa winter tests

moto.rp.pl

""

Testy nowej Corsy w Laponii / fot. Opel

moto.rp.pl

– Przyczyni się to do obniżenia zużycia paliwa i zwiększenia przyjemność z jazdy. Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, przy których pracowałem, podwozie, które teraz dopracowujemy było konfigurowane na wszystkich rodzajach europejskich dróg, w tym na szybkich odcinkach niemieckich autostrad – mówi Thomas Wanke, globalny główny inżynier ds. rozwoju i charakterystyki pojazdów. To już czwarta odsłona Corsy, z którą ma do czynienia.

CZYTAJ TAKŻE: Opel GT X Experimental: przyszłość nadchodzi

Firma z Rüsselsheim kończy ostatnie testy modelu opracowanego z wykorzystaniem metod wirtualnego projektowania. Od stycznia specjaliści od podwozi, zespołów napędowych, elektroniki, oświetlenia oraz innych aspektów technicznych weryfikują zachowanie samochodów w szwedzkiej Laponii, przedprodukcyjne egzemplarze krążą także po torze Centrum Testowego w Dudenhofen. Temperatura sięgająca -30oC, lód, śnieg, błoto pośniegowe lub zmarznięty asfalt to idealne warunki, by sprawdzać co dzieje się z autem, w przypadku różnic przyczepności pomiędzy prawymi a lewymi kołami. Pozwala to m.in. na dopracowanie charakterystyki systemów elektronicznych pod względem zapewnienia stabilności, trakcji i przeciwdziałania blokowaniu kół na podłożu o słabej przyczepności. Polarne noce pozwoliły także na kompleksowe sprawdzenie adaptacyjnych reflektorów IntelliLux LED, które są już dostępne w Astrze i Insigni, a teraz po raz pierwszy zostaną zastosowane w Oplu z segmentu B. Z kolei W specjalnie zbudowanej komorze w laboratorium EMC w Rüsselsheim zespół Opla testuje odporność układów elektronicznych pojazdu na emisję elektromagnetyczną. Chodzi o sprawdzenie ich podatności na zakłócenia.

""

Opel Corsa E im EMV Labor Rüsselsheim

moto.rp.pl

""

Opel Corsa E w laboratorium EMV w Rüsselsheim / fot. Opel

moto.rp.pl

Nowa Corsa – zarówno z silnikami spalinowymi, jak i z napędem elektrycznym, trafi do cenników Opla w lecie, a pierwsze samochody dotrą do klientów jesienią. Jej nieco tylko starszym bratem będzie entuzjastycznie przyjęty Peugeot 206, który miał swoją premierę podczas tegorocznych targów w Genewie.

""

Nowa Corsa na torze Rodgau-Dudehofen / fot. Opel

moto.rp.pl

Parking
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Parking
Opel Roks-e: Tylko do miasta
Parking
Nowa Kia Sportage zaprojektowana specjalnie dla Europy
Parking
Lexus RX 450h: Suma dobrych cech
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Parking
Chińska droga do taniej elektromobilności