Kosztuje równowartość 28 tysięcy złotych i jest produkcji…rosyjskiej. Miejski samochód elektryczny Zetta CM1 (City Module 1) został uznany za najtańszy na świecie.

Rosyjski samochód jeszcze nie jeździ po ulicach, ale jest już przygotowywany do światowej premiery. Konstrukcja, jak podkreśla projektant – rosyjski start-up Zetta, jest rosyjska, podobnie jak wszystkie zastosowane części za wyjątkiem akumulatora o pojemności 10 kWh, produkcji chińskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie chcą autonomicznych pojazdów

Według zapowiedzi firmy Zetta, minimalna cena wyniesie 550 tys rubli (6300 euro). Według hiszpańskiej gazety La Vanguardia, samochód ma kosztować 5200 euro. To najniższa cena na tego typu auto na świecie. Wprawdzie chińska firma Changzhou Xili Vehicle wyprodukowała model Chang Li w cenie 1300 euro, jednak jego charakterystyki bardzo odstają od osiągów samochodów. Moc akumulatora to 1,5 kW, a maksymalna prędkość jest na poziomie skutera – 30 km/h.

Zetta CM1.

Rosyjski elektryk do sprzedaży ma trafić pod koniec roku. Samochód będzie produkowany w zakładach w Toliatti (obwód samarski) w kilku wersjach, różniących się wyposażeniem. Auto jest czterosobowe, dwudrzwiowe, o długości 3,03 m, szerokości 1,27 m i wysokości 1,6 m. W pierwszym etapie planowana jest produkcja do 15 tysięcy rocznie. Jako jednostkę napędową zastosowano w aucie asynchroniczne koła silnikowe o mocy łącznej 108 KM. Maksymalna prędkość pojazdu to 120 km/h. Na jednym ładowaniu baterii auto przejedzie do 200 km.

CZYTAJ TAKŻE: Top 20: Czym jeżdżą Rosjanie

Firma Zetta pracuje nad samochodem od 2017 r. Jak poinformował Denis Szurowskij dyrektor generalny start-upu, w projekt zostało już zainwestowane 570 mln rubli (28,6 mln zł). A potrzeba jeszcze około 100 mln rubli, by rozpocząć produkcję seryjną. Firma złożyła już stosowne dokumenty o dofinansowanie projektu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lexus napędzany wodorem już za dwa lata

W ubiegłym roku Lexus ogłosił długofalowy plan dotyczący dalszej elektryfikacji swoich aut. W strategii ...

Turyngia chce pomóc Oplowi

Władze kraju związkowego Turyngii są gotowe udzielić pomocy Oplowi, by uratować fabrykę w Eisenach ...

Audi RS4: Ewolucja wizualno techniczna

Audi A4 przeszło gruntowną modernizację. Teraz firma z Ingolstadt prezentuje odświeżoną wersję topowego modelu ...

Porsche oferuje krótkoterminową subskrypcję samochodu

Porsche wprowadza nowy model subskrypcji. Od teraz klienci mogą wypożyczać młode używane samochody oraz ...

Suzuki zaprezentowało trzecią generację Hayabusy

Długo wyczekiwana, trzecia generacja Hayabusy właśnie zadebiutowała. Po raz pierwszy w historii motocykl Suzuki ...

Polskie ceny nowej i najciekawszej wersji Mustanga Mach1

Specjalna wersja Mustanga trafiła do polskich salonów Forda. Mach 1 to ostrzejsza, mocniejsza i ...