Marka GMC należąca do General Motors wprowadzi na rynek już jesienią 2021 roku nową, elektryczną wersję legendarnego Hummera. Amerykanie ogłosili pierwsze dane techniczne i szczegóły dotyczące nowej elektrycznej platformy.

GMC po raz pierwszy oficjalnie wspomniał o elektrycznym Hummerze w klipie reklamowym podczas ostatniego Super Bowl, 2 lutego 2020 roku. Hummer EV będzie oparty na nowej platformie GM BEV3, która przystosowana jest do baterii o pojemności od 50 do 200 kWh. Maksymalny zasięg ma wynosić niecałe 650 km. W pickupie mają się znaleźć trzy silniki elektryczne. Dwa będą działać na tylne koła, trzeci napędzać będzie przednią oś. Łączna moc wyjściowa systemu to aż 680 kW (924 KM). Tylne silniki mają mieć po 250 kW każdy, a przedni 180 kW. Podczas uruchamiania nowej platformy General Motors ujawnił, że modele z największą mocą silników mogą przyspieszyć od 0 do 100 mil/h (96 km/h) w trzy sekundy.

Szykuje się elektryczna bestia o mocy niecałych 1000 KM, momentem obrotowym rzędu 15 000 Nm będąca w stanie przyspieszyć do prawie 100 km/h w czasie trzech sekundy. GMC Hummer EV zapowiada nowy model jako „cichą rewolucję”, a także ogłasza „niesamowite” cechy modelu na drodze i w terenie. Według amerykańskich mediów Hummer EV będzie oferowany tylko w przez krótki okres czasu. General Motor inwestuje około 2 miliardów euro w fabrykę Hamtramck i przekształca ją na produkcję pojazdów elektrycznych. Oprócz pickupów i Hummera na prąd z linii montażowej zjeżdżać będzie również autonomiczna taksówka Cruise Origin. Program e-mobilności przyjęty pod nazwą BT1 ma również na celu wyprodukowanie SUV-a Cadillaca z napędem elektrycznym, która ma pojawić się do 2023 r.

CZYTAJ TAKŻE: Cadillac CT5: Porządki w luksusowej marce General Motors

Wypuszczenie elektrycznego, super mocnego Hummera nawet w małej serii ma jak najbardziej sens. Wycofany w 2010 roku poprzedni model cieszy się do dzisiaj kultowym statusem. W związku z tym wprowadzenie starego modelu na nowe będzie marketingowym sukcesem i GM zwróci uwagę na swoje nowe elektryczne auta. Szacowana cena aelektrycznego Hummera ma wynieść około 90 000 dolarów (około 370 tys. zł). Późniejsze elektryczne SUV-y Cadillaca mają kosztować znacznie ponad 100 000 dolarów. Zakład w Detroit-Hamtramck ma do 2024 roku produkować 80 000 samochodów elektrycznych rocznie. General Motors planuje także zbudować własną fabrykę akumulatorów w Ohio i do roku 2023 wprowadzić łącznie 20 różnych modeli zasilanych elektrycznie.

CZYTAJ TAKŻE: General Motors uruchomi produkcję autonomicznego pojazdu

Specjalnie przebudowany elektryczny Hummer H1 należący do Arnolda Schwarzeneggera.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

To pierwszy na świecie taki salon używanych samochodów

Działająca w 51 krajach firma Volkswagen Financial Services (VWFS) uruchomiła w Polsce swój pierwszy ...

Polacy wciąż kochają stare diesle

Rośnie zainteresowanie Polaków samochodami z drugiej ręki. Jak podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), ...

Volkswagen Golf VIII: Przewaga nad resztą świata

W październiku 2019 roku zarejestrowano w Unii Europejskiej 34 362 sztuk Golfa VII. To ...

Lego Bugatti Chiron: Zbudowany z miliona klocków

Jeśli chcesz Bugatti Chirona, a cię na niego nie stać, możesz się pocieszyć... zestawem ...

Samorządy budują floty aut na prąd

Prawie 90 proc. ankietowanych samorządów planuje w najbliższych trzech latach zakupy samochodów elektrycznych. Administracja ...

Carlos Ghosn może wyjść na święta

Sąd w Tokio nie przedłużył aresztu dla byłego szefa Nissana i nadal prezesa francuskiego ...