moto.rp.pl/Wojciech Romański

Koncern FCA przygotowuje się do przyszłorocznego zaostrzenia norm emisji CO2 w Europie – ofiarą ma paść flagowy model Jeepa, Grand Cherokee.

Fiat Chrysler jest jednym z koncernów, które będą miały spore kłopoty ze spełnieniem wchodzącej z początkiem 2020 r. normy emisji CO2 w wysokości 95 g/km, liczonej jako średnia dla floty nowo zarejestrowanych aut danego koncernu. Tymczasem w przypadku FCA średnia w 2018 r. wyniosła 123 g/km. Gdyby tak miało pozostać, UE mogłaby w 2021 r. wystawić FCA rachunek w wysokości nawet 2 mld dol., bo kara za przekroczenia ma wynosić 95 euro za każdy gram ponad normę, pomnożone przez liczbę wprowadzanych do obrotu pojazdów.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk / fot. Jeep

Koncern próbuje ratować sytuację umową z Teslą, z którą 25 lutego utworzył „otwarty pool” w Europie. Zgodnie z przepisami UE producenci samochodów mogą bowiem „kupować” zerowe emisje od innych firm, stąd europejski limit emisji dwutlenku węgla FCA i Tesli ma być liczony wspólnie. To jednak za mało – w 2018 r. amerykański producent sprzedał na Starym Kontynencie 29,6 tys. aut (udział w rynku poniżej 0,1 proc.), a od stycznia do lipca 2019 r. – 49,8 tys., dzięki doskonałemu wejściu Modelu 3. W tym samym okresie tego roku FCA w krajach Unii znalazł nabywców na 578 tys. aut mimo nie najlepszej passy marek koncernu.

CZYTAJ TAKŻE: Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk: Diabeł wcielony

Co więcej, w sytuacji, gdy inni producenci mają już bądź właśnie wprowadzają do oferty samochody hybrydowe i czysto elektryczne, których sprzedaż ma pomóc w obniżeniu średniej emisji, FCA może się pochwalić jedynie elektrycznym Fiatem 500, trafiającym na rynek w symbolicznych ilościach. Produkcja nowej odsłony „pięćsetki” w wersji BEV ma ruszyć dopiero w przyszłym roku. Hybrydowe modele dwóch Jeepów, Renegade i Compass, miały swoją premierę podczas tegorocznych targów w Genewie, podobnie jak koncepcyjny elektryk Centoventi, więc na razie wiele się na tym nie ugra.

CZYTAJ TAKŻE: Jeep Cherokee: Zmarszczki wygładzone

To może tłumaczyć pojawiające się informacje, że największy, a co za tym idzie i najbardziej emisyjny model Jeepa, Grand Cherokee, nie będzie w przyszłym roku dostępny w Europie, a dealerzy mają jedynie wyprzedawać to, co jest na stockach. Obecnie pod maską flagowego SUV-a marki pracuje trzylitrowy diesel Multijet II o mocy 250 KM i średniej emisji CO2, liczonej według starego cyklu NEDC na poziomie 208 g/km, w wersji SRT benzynowe 6.4 V8 HEMI o mocy 468 KM (emisja wg. NEDC 358 g/km), a w „wyczynowym” Trackhawku – 6.2 V8 Supercharged, który rozkręcając się do swoich 710 KM emituje, bagatela, 395 g/km, a według obowiązującego obecnie przy homologacjach cyklu WLTP jeszcze więcej. Nie znaczy to jednak, że model ma zniknąć z Europy na zawsze. Prawdopodobnie powróci pod koniec 2020 r. lub w 2021 r., ale z innymi silnikami, być może hybrydowymi.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fiat Ducato: Nowe silniki (w tym elektryczny) i… niższe ceny

Wciąż nie możemy się doczekać premiery masowego, osobowego samochodu z logo Fiata na masce. ...

Kto zarabia najwięcej w koncernach motoryzacyjnych

W świecie motoryzacji wynagrodzenia prezesów i dyrektorów generalnych idą w miliony dolarów. Najhojniej płaci ...

Kia Picanto GT Line

Kia Picanto GT Line: Prymus z twarzą chuligana

Zwarta i muskularna sylwetka ozdobiona podwójnym wydechem. Niewielki spoiler dachowy i czerwone wstawki na ...

Pagani Zonda HP Barchetta: Najdroższy samochód na świecie

Pagani Zonda powróciła. Z obciętą przednią szybą i w limitowanej liczbie trzech egzemplarzy. Jeżeli ...

Goodwood Festival of Speed: Motoryzacyjne niebo

Nowe supersamochody, egzotyki, klasyki, premiery, gwiazdy, historyczni zawodnicy. To Goodwood Festival of Speed. Najlepsza ...

Porsche zwiększyło w grudniu sprzedaż aż o 300 proc. w porównaniu z listopadem

Sprzedaż nowych samochodów w 2018 r.: Jest rekord, ale i zaskoczenie

Rejestracje nowych samochodów osobowych i dostawczych w 2018 r. sięgnęły 600,8 tys. sztuk. Jak ...