Na bazie obecnej generacji Mercedesa klasy A (W177) Daimler wprowadza do sprzedaży jeszcze w tym roku kompaktowego SUV-a o oznaczeniu GLB.

Kolejny SUV w ofercie Mercedesa, ale pierwszy tak mały z miejscem dla siedmiu pasażerów. Rozstaw osi ma 2829 mm, tym samym GLB ma dziesięć centymetrów większy rozstaw osi od nowej klasy B. Całkowita długość wynosi karoserii 4,63 metra, szerokość – 1,83 metra, a wysokość to 1,66 m. Na tej przestrzeni ma zmieścić się trzeci rząd siedzeń, który zgodnie z normą Mercedesa musi pomieścić pasażerów do 1,68 metra wysokości. Na życzenie drugi rząd siedzeń może być przesuwany o 140 milimetrów, a oparcia są regulowane szeregowo w kilku etapach nachylenia. W rezultacie bagażnik można zwiększyć nawet o 179 litrów.

Nowy Mercedes GLB dzieli technologię z nadchodzącym modelem GLA. Napędzany będzie silnikami znanymi z innych modeli kompaktowych. Podstawowym wersją z silnikiem benzynowym jest GLB 200 (1,3 l, 163 KM). Drugi model z silnikiem benzynowym to GLB 250 4Matic(2 litry pojemności, 224 KM). Oferta silników wysokoprężnych obejmuje trzy wersje dwulitrowego, czterocylindrowego silnika. Podstawową wersją będzie GLB 200d (150 KM), kolejnym GLB 220d (190 KM). GLB początkowo nie będzie oferowany z hybrydą typu plug-in. Dlaczego? Bo model nie byłby dostępny do końca 2021 roku, a po nim pojawi się już elektryczna wersja GLB.

Napęd na cztery koła 4-Matic w modelu GLB pochodzi również z innych kompaktowych modeli Mercedesa. W trybie jazdy (Eco/Comfort) rozkład momentu obrotowego 80:20 (przednia oś:tylna oś). W programi „Sport” wynosi 70:30 i wreszcie, w trybie off-road, sprzęgło wielopłytkowe na tylnej osi jest używane jako blokada, a rozkład napędu wynosi 50:50.

ZOBACZ TAKŻE: Ceny | Mercedes EQC: Najtańszy i najmocniejszy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dlaczego trzeba kontrolować bieżnik

Cztery kartki o formacie A4 to jedyny łącznik samochodu z nawierzchnią. Warto zatem mieć świadomość, ...

24h Le Mans 2018: Toyocie się należało

Toyota odczarowana. Klątwa zakończona. Japończycy nareszcie wygrali wyścig 24h Le Mans. Ten wyścig nie ...

Nowy Opel Vivaro

Jest nowe auto dla fabryki Opla w Gliwicach

Grupa PSA rozpocznie produkcję dużych samochodów dostawczych w fabryce Gliwicach z końcem 2021 roku ...

Mercedes A 250e i B 250e: 75 km na prądzie

Mercedes rozszerza ofertę klasy A i B o wariant hybrydowy typu plug-in. Nowe modele ...

Toyota GR Yaris: Najmocniejszy 3-cyl. silnik na świecie

Dzięki napędowi hybrydowemu Toyota Yaris jest jednym z najbardziej ekologicznych i rozsądnych samochodów miejskich ...

BMW i8 Roadster: Ekologia po bawarsku

Rozstanie z ogniście pomarańczowym, sportowym BMW to ciężkie przeżycie. Odkryty i8 to chyba najpiękniejszy ...