Firma ZF – znana przede wszystkim z produkcji przekładni (skrzyń biegów) – należy do wiodących dostawców zaawansowanych technologicznie kamer samochodowych dla kilkunastu największych producentów pojazdów. Nowy zakład jest trzecią fabryką tego inwestora, po Zakładzie Produkcji Pasów Bezpieczeństwa oraz Zakładzie Produkcji Poduszek Powietrznych – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

CZYTAJ TAKŻE: Mercedes z kolejną fabryką w Polsce

Częstochowski zakład Elektroniki ZF jest pierwszym w Europie Wschodniej, który został wybudowany od zera, na działce o powierzchni 69 tys. metrów kwadratowych (inwestycja typu „greenfield”). Łączna powierzchnia fabryki opiewa na 12 tys. m kw. Pracuje tam sto osób, ale ich liczba ma się zwiększyć – podał producent. Częścią inwestycji jest także biurowiec o powierzchni 3,7 tys. m kw., przeznaczony dla Centrum Usług Wspólnych ZF. – Tego typu technologia pozwala rozwijać systemy wspomagania jazdy, takie jak hamowanie awaryjne (AEB) czy utrzymanie pasa ruchu (LKA – Lane Keeping Assistant). Kamery produkowane w częstochowskim zakładzie ZF są ponadto wykorzystywane przez wiodących producentów samochodów w bardziej zaawansowanych, półautomatycznych funkcjach, takich jak wspomaganie jazdy na autostradzie czy asystent jazdy w korku – podał inwestor w komunikacie.

""

moto.rp.pl

Firma ZF zaliczana jest do największych dostawców branży automotive na świecie. Zatrudnia ok. 160 tys. osób w 41 krajach. Specjalizuje się m.in. w technologiach związanych z napędem, podwoziem czy systemami bezpieczeństwa pojazdów. Ponad pięć lat temu przejęła koncern TRW, którego fabryki działają od długiego czasu w Częstochowie, produkując m.in. pasy bezpieczeństwa do samochodów, zamki do pasów, regulatory wysokości oraz poduszki powietrzne i ich moduły. Dzięki temu produkty wytwarzane w tych zakładach trafiają do czołowych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Inwestycja w nowy zakład była wynikiem coraz bardziej rosnącego zapotrzebowania europejskich odbiorców. W Częstochowie działa też Europejskie Centrum Usług Wspólnych koncernu, prowadzące obsługę procesów finansowo-księgowych zakładów Grupy ZF, Centrum Informatyczne oraz Globalne Biuro Zakupów.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa fabryka oświetlenia w Polsce

Grupa ZF zatrudnia w Polsce ok. 8 tys. pracowników. Posiada trzy fabryki, centrum obsługujące procesy finansowo-księgowe czy Centrum IT w Częstochowie. Zakłady w Czechowicach-Dziedzicach wytwarzają systemy kierownicze i ich elementy, a w Gliwicach powstają układy wspomagania hamulcowego.