Sprzedaż elektryków w USA zajmuje dwa razy więcej czasu niż rok temu

Dealerzy z USA informują, że sprzedaż staje się coraz trudniejsza, a na parkingach zalega coraz więcej aut. Pomimo znacznych spadków cen samochodów na prąd jakie miały miejsce w czasie ostatniego roku dynamika sprzedaży maleje.

Publikacja: 04.09.2023 08:03

Chevrolet Bolt

Chevrolet Bolt

Foto: mat. prasowe

Spadki cen wynikały głównie z polityki jednego z najważniejszych graczy na rynku samochodów elektrycznych czyli Tesli. Marka Elona Muska kilkakrotnie obniżała ceny na swoje modele, istotnie wpływając na cały rynek. Dane z lipca 2023 r. pokazują, że sprzedaż nowego modelu elektrycznego zajmuje średnio 50 dni, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w lipcu 2022 r. (25,2 dnia). Jeszcze gorsza jest sytuacja w przypadku używanych pojazdów elektrycznych, których sprzedaż wynosi obecnie średnio 57,8 dnia w porównaniu z 26,4 dnia w zeszłym roku. Skutki pandemii wpłynęły na ograniczoną dostępność samochodów więc klienci byli mniej wybredni. Obecnie wymagania kupujących rosną, co wpływa na tempo sprzedaży.

Czytaj więcej

To Europa miała być liderem elektromobilności. Nic takiego się nie stało

Elektryka sprzedasz najszybciej w 29 dni, auto spalinowe w 9 dni

Niemniej jednak producenci samochodów mają ambitne plany drastycznego zwiększenia sprzedaży samochodów elektrycznych, a z rynku docierają niepokojące sygnały o zahamowaniu trendu. Marki podkreślają, że ich główne zyski wynikają ze sprzedaży samochodów spalinowych. Informacje z rynku są niepokojące dla producentów, ale oznaczają, że klienci mają szansę negocjować lepsze ceny i mogą czerpać z szerokiej dostępności. Według najnowszego badania rynku przeprowadzonego przez iSeeCars, najszybciej sprzedającym się nowym pojazdem elektrycznym, z wyłączeniem Tesli, jest Chevrolet Bolt EUV (29,1 dnia), który z końcem roku doczeka się kolejnej generacji oraz BMW i4. Trzecie miejsce na podium zajmuje Hyundai Ioniq 6. Na rynku używanych aut elektrycznych najkrócej czeka na klienta Tesla Model Y (47,6 dnia) oraz Nissan Leaf (51,3 dnia).

mat. prasowe

Najszybciej sprzedającymi modelami na rynku nowych aut w USA są Toyota Grand Highlander Hybrid (9,2 dnia), Range Rover (10,4 dnia) i Toyota Grand Highlander (10,7 dnia). Na spowolnienie cierpi również rynek samochodów używanych za oceanem. Najpopularniejsze modele nowe i używane sprzedają się odpowiednio o 29,2% i 26% wolniej w ujęciu rok do roku. Analitycy uważają, że popyt na samochody używane utrzyma się na wysokim poziomie, gdyż ceny będą powoli spadać w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy.

Toyota Grand Highlander

Toyota Grand Highlander

mat. prasowe

Czytaj więcej

Nowa Toyota Land Cruiser 250: Zaskakująco kanciata i bardzo retro
Na prąd
Volvo doczeka się vana. Skonstruuje go wspólnie z Renault
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Na prąd
AFIR - to może być jedno z większych motoryzacyjnych wyzwań dla Polski
Na prąd
Chiny dotują 99 proc. swoich spółek giełdowych. Marki motoryzacyjne na czele
Na prąd
Xiaomi SU7 stał się hitem, ale na każdym egzemplarzu firma traci ok. 40 tys. zł
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Na prąd
Taniej Tesli nie będzie. Elon Musk chce skupić się na Robotaxi