Elon Musk chciał być pierwszy, a będzie trzeci. Konkurencja wyprzedziła Teslę

Tesla zamierza rozpocząć pod koniec 2023 r. w Austin w Teksasie seryjną produkcję Cybertrucka, dwa lata później wobec pierwotnego terminu. Cybertruck miał być pierwszym elektrycznym pickupem na rynku, ale ograł go Ford i Rivian.

Publikacja: 03.11.2022 08:19

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck

Foto: mat. prasowe

Zarówno Ford ze swoim F150 Lighting jak i Rivian R1T pojawiły się na rynku przed Teslą. Obydwa elektryczne pickupy cieszą się wśród klientów ogromnym zainteresowaniem. Natomiast produkcja hucznie zapowiadanego Cybertrucka od Tesli nawet jeszcze nie ruszyła. Teraz poinformowano, że przygotowywany jest zakład w Teksasie do podjęcia produkcji tego modelu. Wstępny rozruch ma zacząć się w połowie 2023 roku. - Jesteśmy na końcowym etapie przygotowań do produkcji Cybertrucka — powiedział Elon Musk. Stopniowe dochodzenie w II półroczu przyszłego roku do pełnej mocy produkcyjnej tego elektrycznego auta o kosmicznym wyglądzie będzie oznaczać, że Tesla zamieści dopiero na początku 2024 r. w swym bilansie dane o jego produkcji po pełnym I kwartale. A ten nowy model ma być najważniejszym czynnikiem wzrostu samej firmy - stwierdził Reuter. Będzie to również oznaczać kolejny rok czekania przez kilkaset tysięcy potencjalnych nabywców, którzy zapłacili po 100 dolarów za prawo kupna elektrycznego pickupa w ramach bardzo nagłośnionej i uważnie obserwowanej premiery elektrycznego pojazdu.

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck

mat. prasowe

Czytaj więcej

Tesla rozpoczęła pracę nad mniejszym i tańszym modelem

Tesla nie podała dotąd ostatecznej ceny Cybertrucka, nie pokazała też końcowej wersji auta, nie wyjaśniła jak zamierza poradzić sobie z dostawami baterii do niego oraz, przez dziwny kształt z normami bezpieczeństwa np. pieszych. W roku 2019 podczas debiutu prasowego poinformowano, że wyjściowa cena ma wynosić poniżej 40 tys. dolarów, ale od tamtej pory wszystkie nowe samochody zdrożały, a Tesla też podniosła swoje ceny. Elon Musk pokazał Cybertrucka 21 listopada 2019. Oglądający to wydarzenie pamiętają ten incydent: główny projektant auta, Franz von Holzhausem zniszczył boczną i tylną szybę auta, które podobno miały być pancerne. Zakłopotany Musk starał się skwitować całą sytuację żartem.

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck

mat. prasowe

Początkowo produkcję zapowiedziano pod koniec 2021 r., potem odraczano ten termin trzykrotnie - na koniec 2022 roku, na początku 2023 r. i w połowę 2023 r. W styczniu Musk wyjaśnił, że powodem tego są niedobory komponentów. W maju Tesla przestała przyjmować zamówienia na ten model spoza Ameryki Północnej wyjaśniając, że „ma już więcej zamówień niż zdoła wyprodukować aut w ciągu 3 lat po uruchomieniu produkcji”. Cybertruck będzie ważnym debiutem handlowym. Pozwoli wejść Tesli na jeden z najbardziej rentownych segmentów rynku w USA, będzie konkurentem dla Forda i Riviana.

Ford F150 Lighting

Ford F150 Lighting

mat. prasowe

Rivian R1T

Rivian R1T

mat. prasowe

Czytaj więcej

Toyota przyjmuje zamówienia na Yarisa Cross GR Sport. Do ceny wliczono Ekobonus
Na prąd
Volvo doczeka się vana. Skonstruuje go wspólnie z Renault
Na prąd
AFIR - to może być jedno z większych motoryzacyjnych wyzwań dla Polski
Na prąd
Chiny dotują 99 proc. swoich spółek giełdowych. Marki motoryzacyjne na czele
Na prąd
Xiaomi SU7 stał się hitem, ale na każdym egzemplarzu firma traci ok. 40 tys. zł
Na prąd
Taniej Tesli nie będzie. Elon Musk chce skupić się na Robotaxi