Plany elektromobilności Ameryki

Amerykanie chcą do 2030 roku znacząco zwiększyć udział samochodów elektrycznych. Plany zakładają 50 procentowy udział nowych aut z napędem bezemisyjnym.

Publikacja: 11.08.2021 09:13

Plany elektromobilności Ameryki

Foto: moto.rp.pl

Oprócz samochodów elektrycznych na baterie i pojazdów na ogniwa paliwowe oznacza to również wzrost hybrydy typu plug-in. Po oświadczeniu Białego Domu amerykańscy producenci samochodów głosili, że do 2030 r. będą dążyć do osiągnięcia 40-50 proc. udziału modeli elektrycznych w swoich portfolio. Wezwali również do utworzenia państwowych programów motywacyjnych i rozbudowy infrastruktury ładowania.

CZYTAJ TAKŻE: Mocne wersje Mustanga Mach-E. Ceny w USA zadziwiają

""

moto.rp.pl

Cele są ambitne. Co prawda Europa z zakazem silników spalinowych od 2035 roku podwyższyła ekologiczną poprzeczkę jeszcze wyżej, ale Amerykanie mogą mieć w realizacji tych planów nieco trudniejszą drogę. Pamiętać trzeba, że w 2020 r. udział e-samochodów w USA wyniósł poniżej 2 procent, plus podobny udział hybryd plug-in. Na 2025 r. prognozy zakładały udział elektryków na poziomie około 10 procent. Umiarkowana sprzedaż e-aut w porównaniu z Chinami i Europą ma również związek ze słabością rodzimego przemysłu w dziedzinie elektromobilności.

""

Ford F-150 Lightning

moto.rp.pl

Tesla, lider rynku samochodów elektrycznych pochodzi co prawda z USA, ale reszta krajowego przemysłu pozostaje w tyle. GM z modelami Volt i Bolt wprowadziło na rynek dwa pierwsze pojazdy elektryczne, ale od tego czasu zmniejszyło tempo innowacji. Co prawda będzie w ofercie elektryczny GMC Hummer, ale to nisza, a nie kierunek. Ford chce niedługo zelektryfikować pick-upa F-150 oraz Transita, Jeep również planuje wyposażyć swoje SUV-y w akumulator. Jest też sporo do nadrobienia w temacie sieci ładowania. Obecnie w USA dostępnych jest około 40 000 publicznych stacji ładowania – mniej więcej tyle samo, co… w Niemczech.

""

Elektryczny Hummer EV.

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Lexus z rekordową sprzedażą w USA. Najwyższy wynik w historii

Rząd USA chce ponownie zaostrzyć przepisy dotyczące emisji spalin i zużycia paliwa dla nowych samochodów z napędem konwencjonalnym, które zostały złagodzone za prezydentury Trumpa. Do 2030 r. planowane jest zmniejszenie szkodliwych dla klimatu emisji spalin o 60 procent.

Na prąd
Coraz więcej marek motoryzacyjnych wycofuje się ze swoich elektrycznych strategii
Na prąd
Koniec przywileju jazdy po buspasach dla samochodów elektrycznych
Na prąd
Volkswagen walczy z szarym importem swoich chińskich modeli samochodów
Na prąd
Niemiecki gigant motoryzacyjny wycofuje się z elektromobilnej transformacji
Na prąd
Do Chorwacji nie jedź elektrykiem. Sieć ładowarek w Europie jest mocno dziurawa
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy