Problemy z autonomicznymi samochodami. Rośnie liczba wypadków w San Francisco

Policja i straż pożarna w San Francisco zwracają uwagę na rosnącą liczbę incydentów z udziałem pojazdów autonomicznych. Auta przejeżdżają przez czerwone światła, zatrzymują na środku drogi lub wplątują się w inne kłopotliwe i niebezpieczne sytuacje.

Publikacja: 18.05.2023 16:50

Autonomiczny Jaguar iPce firmy Waymo

Autonomiczny Jaguar iPce firmy Waymo

Foto: mat. prasowe

San Francisco jest jednym z miast, które umożliwiają testy w pełni autonomicznych samochodów. Od samego początku rozpoczęcia testów autonomiczne auta powodowały problemy na drodze np. przejeżdżanie na czerwone światło. Z tego powodu testy odbywały się dopiero od godziny 2:00 w nocy kiedy ruch jest znacznie mniejszy. Aktualnie niektóre firmy testują autonomiczne auta również w ciągu dnia. Jak się okazuje stanowi to coraz większy problem dla służb – okazuje się, że autonomiczne pojazdy regularnie ulegają awariom. Podejrzewa się, że liczba incydentów jest znacznie wyższa niż zgłaszane incydenty.

Czytaj więcej

Aplikacja Suzuki Connect daje pełną kontrolę nad samochodem

Regionalna gazeta z San Francisko odnalazła 15 raportów opisujących niebezpieczne incydenty z udziałem autonomicznych aut firm Waymo i Cruise. Waymo ma siedzibę w Mountain View w Kalifornii i podobnie jak Google jest własnością Alphabet Holding. Motto Waymo brzmi: „Najbardziej doświadczony kierowca świata”. Cruise - spółka zależna General Motors ma swoją siedzibę w San Francisco i reklamuje się hasłem „Lepszy sposób na jazdę.” Straż pożarna podczas prób zatrzymania samochodu autonomicznego próbowała zatrzymać Chevroleta Bolta należącego do firmy Cruise poprzez uderzenia pięściami w maskę, aż do wybicia bocznej szyby. Inny pojazd zatrzymał się dopiero wtedy, gdy wplątał się w taśmę odgradzająca teren przed uszkodzonym kablem.

Czytaj więcej

Lancia powraca w wielkim stylu. Zapowiedź nowej Delty i nie tylko

Kiedy autonomiczne pojazdy testowe jeździły nocą, w niewielkim ruchu, po prostu je omijano kiedy blokowały drogę. Od grudnia 2022 r. auta poruszają się po drogach w dużym natężeniu ruchu również w ciągu dnia. Według danych służb w San Francisco, póki co nikt nie został poszkodowany w incydentach związanych z pojazdami autonomicznymi. Policja i straż pożarna apelują żeby wycofać pojazdy do czasu rozwiązania obecnych problemów technicznych.

Innowacje
Koniec ery dotykowych ekranów. 5 gwiazdek tylko z przyciskami i przełącznikami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Innowacje
Google Maps z kolejną innowacją. Pomoże lepiej zorientować się w przestrzeni
Innowacje
Mapy Google po aktualizacji z funkcją rozszerzonej sztucznej inteligencji
Innowacje
Asystent głosowy w tej francuskiej marce zyska sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Innowacje
Od 2024 r. samochody będą wyposażone w czarną skrzynkę