Do tej pory chłodzone fotele były zarezerwowane dla kierowców samochodów osobowych. Teraz taka opcja pojawia się również w motocyklach.
Indian Motorcycle, najstarsza amerykańska marka motocykli, która powstała w 1901 roku jest pierwszym producentem, który zdecydował się na funkcję chłodzonego fotela. Funkcja opiera się na technologii termoelektrycznej, którą Indian uważa za znacznie bardziej skuteczną niż popularne w samochodach ogrzewanie i wentylacja foteli. Główną zaletą technologii ClimaCommand, jest to, że faktycznie tworzy powierzchnię, która jest zimna. Powierzchnia siedziska jest chłodzona za pomocą grafenu, wysoce przewodzącego i elastycznego materiału węglowego, który optymalizuje dystrybucję ciepła lub zimna. Czegoś takiego nie ma nie tylko nikt w branży jednośladów, ale i w ogóle w motoryzacyjnym świecie.
CZYTAJ TAKŻE: Austria zakazuje motocyklom wjazdu na górskie trasy Tyrolu
Aby ogrzać lub ochłodzić siedzisko moduł termoelektryczny bezpośrednio reguluje temperaturę. Prąd jest doprowadzany do grafenu, powodując, że jedna strona materiału pochłania ciepło, a druga strona je rozprasza. Odwracając przepływ elektryczny, strona gorąca i zimna zmieniają się naprzemiennie.
CZYTAJ TAKŻE: Polacy kupują więcej jednośladów niż przed rokiem
Fotel ClimaCommand Classic będzie dostępny dla modeli Chieftain i Roadmaster. Sterowanie chłodzeniem i ogrzewaniem fotelami kierowcy i pasażera odbywa się niezależnie. Kontrola temperatury ma trzy poziomy. Nowe siedzenie zostało zaprojektowane tak, aby można je było łączyć z podłokietnikami i oparciami. W ciągu roku elementy sterowania zostaną zintegrowane z systemem kontroli jazdy motocykla. Siedzisko ClimaCommand będzie montowana od sierpnia 2020 roku. Cena tego dodatku wynosi około 6700 złotych. Na terenie Polski jest pięciu dealerów zajmujących się sprzedażą motocykli Indian.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.