mat.pras.

Poza mieszkańcami miast po elektryczne jeździki sięga już biznes. W tej rewolucji niebagatelną rolę odegrają polskie firmy, które szykują urządzenia własnej produkcji oraz autorskie systemy wynajmu.

RDLabs, MyRyde, Blinkee.city czy Jeden Ślad to rodzime startupy, które mają ambicje wykroić sobie znaczący kawałek dynamicznie rozwijającego się rynku hulajnóg w Polsce. Dziś opanowany jest on przez producentów z Chin – firmy Ninebot (kupiła markę Segway) i Xiaomi. W branży wynajmu takich jeździków monopolistą jest zaś amerykański Lime, którego usługi ruszyły w naszym kraju w październiku ub.r. i dostępne są już w trzech miastach. Rok 2019 zapowiada się więc w tym segmencie wyjątkowo interesująco. Tym bardziej że już od kwietnia hulajnogi zaczną być wykorzystywane również do celów biznesowych.

Boom na kółkach

Na razie w Polsce jest dostępnych ok. 3 tys. e-hulajnóg Lime pożyczanych na minuty (tzw. sharing). Jak już pisaliśmy, jeszcze przed wakacjami takich urządzeń może być 10–12 tys. Na rodzimy rynek wejść planuje bowiem kilka międzynarodowych firm, jak Bolt (marka Taxify), Free Now (Daimler i BMW) czy Bird. Swoje usługi zaproponują też polskie startupy Blinkee.city, Jeden Ślad i MyRyde.

Elektryczne hulajnogi Voi

– Planujemy uruchomić własny system sharingu hulajnóg, który będzie się jednak różnił od tego, który dziś jest stosowany w Polsce, a nawet na świecie. Chcemy zrobić to w nowym, stabilnym i bezpiecznym modelu. Będzie to projekt, który wdrożymy nie tylko w kraju, ale również za granicą – mówi nam Tomasz Wojtkiewicz, prezes MyRyde, były szef znanej z wypożyczania rowerów firmy Nextbike Polska. Nowa usługa MyRyde działać będzie jednak pod innym logo. – Na razie nie chcemy zdradzać szczegółów – zaznacza nasz rozmówca.

CZYTAJ TAKŻE: Hulajnogi od Mercedesa i BMW jadą do Polski

W kwietniu ruszy system wynajmu od firmy Jeden Ślad. Startup planuje udostępnić 2 tys. jeździków (częściowo dostępnych na specjalnych stacjach podobnych do tych rowerowych). Co ciekawe, dostarczy je również firmom specjalizującym się w dostawach jedzenia i paczek. Eksperci twierdzą, że wdrożenie takiego pojazdu dla rozwiązań biznesowych to rewolucja. Zauważają jednak kilka barier. – To pojazd do stosowania na krótkich dystansach i – choć dużo tańszy od skutera – nie jest w stanie budować przewagi konkurencyjnej. Poza tym problemem jest ograniczony zasięg i konieczność ładowania na mieście – twierdzi Lech Kaniuk, inwestor, wcześniej rozwijający takie marki, jak iTaxi czy PizzaPortal.

fot. Lime

Jak mówi Łukasz Banach, stojący na czele Jednego Śladu, problemem jest to, że dostępne na rynku hulajnogi nie są przystosowane do przewożenia ciężkich towarów. – To dlatego wprowadzimy na rynek usługę z hulajnogą wyprodukowaną w Polsce. Specjalnie wyposażona w uchwyty na torbę, ze wzmocnioną konstrukcją, sprawdzi się w intensywnej eksploatacji – tłumaczy. – Poza tym zaoferujemy specjalne ubezpieczenia, które ochronią użytkowników takich pojazdów oraz platformę cyfrową, która pozwoli kontrolować te pojazdy: ich trasę, prędkość, lokalizację. To narzędzie dla firm, ale też włodarzy miast, dzięki któremu będą mogli weryfikować sposób parkowania hulajnóg, a mieszkańcy zgłaszać uwagi – dodaje Banach.

Polska myśl techniczna

Jeden Ślad nie zdradza, kto wyprodukuje hulajnogi (wcześniej skutery dostarczała im rodzima firma TrybEco). Nam udało się dotrzeć do dwóch rodzimych startupów, które szykują autorskie jeździki. Wspominany MyRyde, który w pierwszym etapie będzie operatorem systemu hulajnóg, docelowo ma zamiar zająć się ich produkcją. – Dostępne obecnie są w wynajmie nie są bowiem wystarczająco dostosowane do takiego typu masowych usług sharingu – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Elektryczne rowery i hulajnogi bez obowiązkowego OC

Gotowy prototyp ma już natomiast warszawski RDLabs. Projekt hulajnogi firma wydzieliła do osobnej spółki – MorAmp. Sprzęt do sprzedaży trafi w II połowie br. – Dziś 90 proc. jednośladów nafaszerowanych jest chińską elektroniką. My stawiamy na jakość i bezpieczeństwo, nie będziemy konkurować ceną – tłumaczy nam Marcin Strągowski, prezes RDLabs. Urządzenia ma wyróżniać wyjątkowa trwałość konstrukcji, gwarantująca nawet dziesięć lat intensywnego użytkowania (wykonanie z tzw. aluminium lotniczego, bez spawów) oraz żywotność baterii. – Dziś hulajnogi mają średni zasięg około 30 km, chcemy go wydłużyć dwukrotnie. Umożliwimy ładowanie akumulatorów w sposób tradycyjny w ciągu 3–4 godzin, ale również tzw. metodą quick charge w ciągu niecałej godziny – wyjaśnia.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej pojazdów na minuty czy godziny

Hulajnoga MorAmp ma być inteligentna. Za pośrednictwem smartfona będzie można zdiagnozować pojazd wpięty w ekosystem chmurowy. – Dzięki uczeniu maszynowemu system przewidzi potencjalne awarie, a serwis będzie można wykonać własnoręcznie – dodaje Marcin Strągowski. [G]

Opinia: Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska

Jako operator kurierski jesteśmy świadomi wyzwań, jakie niesie postępująca urbanizacja, rozwój e-commerce i wzrost popytu na usługi takich firm jak nasza. Jesteśmy otwarci na wszystkie rozwiązania w doręczeniach, które sprawią, że ruch kołowy w centrach miast, dzielnicach mieszkaniowych i biznesowych będzie mniej uciążliwy dla mieszkańców pod względem zanieczyszczeń, hałasu i tłoku na ulicach. Już teraz przesyłki dystrybuowane z oddziałów miejskich DPD doręczane są w wielu miejscach przez kurierów pieszych lub rowerowych. Rozważymy rozszerzenie tego katalogu o inne pojazdy alternatywne, o ile tylko zostaną „zauważone” przez przepisy i odpowiednio opisane pod kątem bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

i odpowiednio opisane pod kątem bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy Land Rover Discovery Sport: Znikająca maska, hybryda, trzy cylindry

Land Rover Discovery doczekał się modernizacji. Będzie miał maskę, która „znika” po naciśnięciu przycisku ...

Toyota dystansuje konkurencję

Mamy przetasowania na liście najcenniejszych marek motoryzacyjnych, choć nie na czele. Bo Japończycy znów ...

Lada nie będzie sprzedawać aut w Unii Europejskiej

Rosyjska Lada ogłosiła, że wkrótce przestanie sprzedawać samochody w Europie. Jednym z powodów są ...

Blokada na szybie. Tak się karze za złe parkowanie w USA

Niedozwolone parkowanie często jest karane założeniem blokady na koło. W USA sprawdza się inny ...

Honda i Mazda cierpią przez mocnego jena

Honda i Mazda spodziewają się zmniejszenia zysku operacyjnego z powodu wzrostu wartości jena. To ...

Sprzedaż Ducati wstrzymana

Volkswagen wstrzymał sprzedaż producenta jednośladów Ducati po sprzeciwie związków zawodowych i na skutek wewnętrznego ...