Należąca do koncernu PSA brytyjska marka Vauxhall może najwięcej stracić na fuzji PSA i FCA. Również nad Oplem mogą pojawić się czarne chmury.

W tym tygodniu koncerny samochodowe PSA i FCA ogłosiły chęć połączenia się. Fuzja stworzy czwartego co do wielkości producenta samochodów na świecie. Zdaniem większości obserwatorów połączenie koncernów ma sens. Szczególnie dla FCA. Jednak Niemicy i Anglicy coraz bardziej objawiają się, że Opel i Vauxhall ucierpią na tej fuzji.

Szef nowej grupy, Carlos Tavares, musi stawić czoła większemu niż dotychczas ograniczeniu kosztów. Ten fakt zaczyna spędzać sen z powiek szefom Opla i Vauxhalla, bo to właśnie te lokalizacje mają w globalnym porównaniu najwyższe koszty pracy. W Wielkiej Brytanii dla Vauxhalla pracuje około 3000 osób, dla Opla w całej Europie ponad 35 000. Gama modeli Vauxhalla jest niemal identyczna jak oferta Opla, a samochody z logo angielskiej filii są dystrybuowane wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

Obawa ma też polityczne przyczyny. Włosi dołożą starań, aby uchronić lokalne fabryki Fiata przed możliwymi cięciami. Natomiast rząd francuski, posiadający dwanaście procent udziałów w Grupie PSA, zażąda gwarancji zatrudnienia dla wszystkich własnych zakładów położonych w kraju. Niemcy i Anglicy takiej ochrony nie posiadają. Dodatkowo angielska marka ma jeszcze na głowie temat Brexitu. BBC cytuje profesora Davida Baileya z Birmingham Business School, który martwi się o zakład w Ellesmere Port. Osiągnięcie znacznych cięć kosztów nie można osiągnąć bez zamykania fabryk i zmniejszania zatrudnienia. „Obawiam się, że kiedy dojdzie do fuzji, fabryki takie jak Ellesmere Port, który jest bardzo wydajnym zakładem, mogą zostać poświęcone, aby osiągnąć poziom oszczędności, który nowy koncern będzie chciał osiągnąć” – mówi Bailey.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza jazda | Nowy Opel Astra: Gra w trzy cylindry

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Drobna stłuczka” za ponad 135 tys. złotych. Rządowe auta bez AC

Poseł PO Krzysztof Brejza zapytał, a Służby Ochrony Państwa odpowiedziała, ile wyniósł koszt naprawy ...

Top 5 najlepiej sprzedawanych SUV-ów na świecie

Suv-y to już coś więcej niż chwilowa moda. To światowy trend motoryzacji. Nie masz ...

Automaty z kanapkami staną przy ekspresówkach i autostradach

Na szybkich trasach pojawią się nowe udogodnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i ...

Daimler koryguje w dół prognozę zysków

Daimler skorygował w dół prognozę zysku na rok 2018. Powodem jest podwyższenia cła w ...

Kolejna fatalna pomyłka autopilota Tesli

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Chiayi na Tajwanie podczas porannego szczytu komunikacyjnego. Tesla ...

Czy Polacy kupują samochody on-line bez wsparcia doradcy?

Ponad połowa przedsiębiorców i prawie dwie trzecie konsumentów ma pozytywny stosunek do nabywania samochodu ...