Sojusz Forda z Mahindra

Ford Motors i indyjski producent pojazdów Mahindra and Mahindra ogłosiły, be przystąpiły znów do prac nad oceną strategicznego sojuszu m.in. w produkcji aut podłączonych do sieci, elektrycznych

Publikacja: 19.09.2017 07:48

Sojusz Forda z Mahindra

Foto: Bloomberg

„Ta wstępna umowa obu grup pozwoli każdej wzmocnić się w niebywałym okresie przemian w światowym przemyśle samochodowym” — stwierdza wspólny komunikat. To drugi już raz obie firmy podejmują współprace w Indiach, dokąd Ford wrócił w latach 90. poprzez spółkę j. v. z Mahindra, a później rozwinął produkcję i zaczął sprzedawać pojazdy samodzielnie.

Do nowego sojuszu dochodzi w czasie, gdy firmy zagraniczne, Fiat Chrysler, Volkswagen i General Motors mają problemy w tym kraju z powodu konkurencji mniejszych i skromniejszych firm, jak Maruti Suzuki czy Hyundai, na które przypada parwie dwie trzecie rynku. W maju GM ogłosił o zaprzestaniu sprzedaży samochodów w Indiach z końcem 2017 r. po 20 latach walki na jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków, gdzie dominują samochody małolitrażowe.

Sojusz z Mahindra pozwoli Fordowi korzystać z sieci miejscowego partnera, a Mahindrze z sieci amerykańskiego koncernu na innych wschodzących rankach. „Ekipy obu firm będą współpracować przez okres do 3 lat. O wszelkiej dalszej współpracy strategicznej obu firm zapadnie decyzja po tym okresie” — podały Ford i Mahindra.

Tradycyjne firmy samochodowe szukają najlepszego sposobu pracy nad nowymi technologiami, wymagającymi dużych inwestycji. Jednym ze sposobów są umowy partnerskie. W lutym Toyota zawarła umowę z Suzuki, która dominuje w Indiach, z kolei producent aut małolitrażowych skorzysta z innowacji Toyoty w zakresie automatycznego prowadzenia pojazdu, sztucznej inteligencji i pojazdów o małej emisji spalin. W sierpniu Toyota kupiła 5 proc. udziałów w Mazdzie, co pozwoli obu zbudować montownię w USA i pracować nad autami elektrycznymi.

„Ford zaangażował się w Indiach, ten sojuszu może nam pomoc w proponowaniu klientom najlepszych pojazdów i usług pozwalając nam zarazem osiągać zyskowny wzrost na piątym światowym rynku” — oświadczył w komunikacie wiceprezes Forda ds. światowych rynków, Jim Farley.

Ford jest jednym z czołowych eksporterów z Indii pojazdów i silników powstających w Chenani i Tamil Nadu. Od 1 kwietnia do 31 sierpnia sprzedał w Indiach 36 703 auta, Mahindra — 96 051, ale eksport koncernu wyniósł 74 591, a indyjskiej firmy 2252. Amerykanie zainwestowali w tym kraju ponad 2 mld dolarów i zamierzają więcej, w globalny ośrodek inżynierii w Chennai.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał