Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) polega na wyliczeniu średniej prędkości na podstawie czasu przejazdu konkretnego odcinka drogi. Systemy tego typu zamontowane są np. w tunelu na Zakopiance, w tunelu w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy czy też na autostradzie A4, na odcinku Kąty Wrocławskie-Kostomłoty. Na tym ostatnim wystawiono w ciągu miesiąca ponad 100 tysięcy mandatów.

Czytaj więcej

Odcinkowy pomiar prędkości bije rekordy. Dziennie 3,1 tys. wykroczeń

Nic więc dziwnego, że GITD planuje rozbudowę odcinkowej kontroli prędkości na kolejnych autostradach. Za niedługo taki system ma zostać zamontowany na autostradzie A2 w województwie wielkopolskim – dokładnie między Koninem a Kołem gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 140 km/h. To nie koniec. Kolejny odcinkowy pomiar prędkości pojawi się na drodze ekspresowej S11 między węzłami Poznań Ławica i Tarnowo Podgórne gdzie można się poruszać z prędkością 120 km/h.

Czytaj więcej

Od dzisiaj zapłacimy więcej za przejazd autostradą A2

Póki co termin zabudowania kamer OPP wyznaczony jest na listopad 2023 roku. (a na pewno do końca bieżącego roku). Termin oddania ich do użytku zależy od prac związanych z zakładaniem przyłącza energetycznego. Tylko do końca tego roku GITD zainstaluje 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości. W sumie będzie 74 OPP, które obejmą 400 km dróg.