Firma Sollers poinformowała, że ​​sfinalizowała transakcję wykupu 100 proc. udziałów w spółce Isuzu Rus, należącej do japońskiej firmy Isuzu Motors. Sollers ma produkować części zamienne do ciężarówek Isuzu, a także planuje wznowienie produkcji samych ciężarówek w fabryce w Uljanowsku. Japończycy zatrzymali pracę zakładów w Uljanowsku po rosyjskiej agresji na Ukrainę - w marcu 2022 r. We wrześniu zapowiedzieli, że całkowicie wycofają się z Rosji. Od zamknięcia fabryki, z rosyjskiego rynku znikły części zamienne do aut japońskiej marki.

Czytaj więcej

Isuzu D-Max: Niespodziewanie dobry pickup

Ponieważ kwota transakcji nie została ujawniona, jest ona prawdopodobnie symboliczna, tak jak w wypadku aktywów Mazdy w Rosji. W listopadzie ubiegłego roku Mazda przeniosła swój udział we wspólnym przedsięwzięciu w fabryce Mazda Sollers Manufacturing Rus we Władywostoku na rzecz rosyjskiej grupy Sollers za 1 euro. Warunkiem miała być możliwość wykupienia przez japońską firmę udziałów we wspólnym przedsięwzięciu w ciągu najbliższych trzech lat - tak przynajmniej twierdzili Rosjanie. Isuzu Rus było pierwotnie spółką joint venture w połowie należącą do Sollers i Isuzu. Jednak w 2016 roku Sollers sprzedał swoje 50 proc. udziałów w tej spółce stronie japońskiej, w wyniku czego udział Isuzu Motors Limited wzrósł do 74 proc., a innej japońskiej firmie Sojitz Corporation do 26 proc. Japońska agencja Kyodo poinformowała, że ​​Isuzu Motors wycofało się z rosyjskiego biznesu.

Isuzu Motors działa w Rosji od 2006 roku. Firma posiadała fabrykę w Uljanowsku, w której produkowała ciężarówki i pickupy. W 2021 roku lokalna produkcja wyprodukowała 3,7 tys. aut, w 2022 planowano zwiększyć ją o połowę. Według Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Europejskich, w ubiegłym roku Isuzu sprzedało w Rosji 567 samochodów osobowych i lekkich dostawczych, czyli o 26,8 proc. mniej niż w 2021 roku. Sieć dealerska obejmowała ponad sto punktów w Rosji, Białorusi, Armenii i Kazachstanie.

Czytaj więcej

W Pile powstaje nowa marka ciężarówek. Trafi do wojska i straży pożarnej