Chodzi o „dane, które były szeroko dostępne w ramach wewnętrznej grupy pracowników w Niemczech”. Sprawę bada inspektor ochrony danych kraju związkowego Brandenburgii. Tesla podejrzewa byłego pracownika, który miał dostęp do danych jako technik serwisowy.Dane pochodziły z Gigafactory w Grünheide koło Berlina oraz z innych lokalizacji. To około 100 gigabajtów danych, na których znajdują się m.in. listy płac, adresy domowe obecnych i byłych pracowników, a także logny oraz poufne dokumenty.

Czytaj więcej

Tak wygląda pierwsza reklama w historii Tesli

W jednym z dokumentów znalazły się też „tysiące skarg na systemy wspomagające kierowcę”. Obiecana w pełni samodzielna jazda Tesli nie zawsze sprawdza się w realnych warunkach. Niemiecki "Handelsblatt" rozmawiał osobiście z wieloma klientami Tesli i cytuje jednego z nich, który powiedział: „Mój autopilot prawie mnie zabił na trasie, którą codziennie pokonuję”. Według gazety pliki Tesli zawierały „ponad 2400 skarg dotyczących samoprzyspieszenia i ponad 1500 problemów z funkcjami hamowania”. Na liście, która wyciekła znajduje się „ponad 3000 wpisów" dotyczących autopilota. Zarejestrowano ponad 1000 wypadków. Reklamacje pochodzą z lat 2015-2022. W tym czasie Tesla dostarczyła około 2,6 mln pojazdów z oprogramowaniem autopilota.

Klienci z USA, Szwajcarii i Niemiec zgłaszali nagłe hamowanie awaryjne na autostradzie i niechciane przyspieszenie podczas parkowania. Amerykański urząd ds. ruchu drogowego NHTSA od lat bada wiele takich przypadków. Tesla sprzedaje pakiet o nazwie Full Self Driving za 15 000 dolarów. W przeciwieństwie do np. Nio, Mercedesa czy Volvo, Tesla nie używa lidarów, tylko kamer. W instrukcjach producent zaznacza, że trzeba trzymać ​​ręce na kierownicy i obserwować drogę. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple w wywiadzie dla CNN na początku maja 2023 roku opisał autopilota Tesli w drastycznych słowach: „Jeśli chcesz zobaczyć przykład sztucznej inteligencji, która nie działa i próbuje cię zabić na każdym kroku, kup sobie Teslę”.

Czytaj więcej

Maserati GranTurismo: Definicja GT