To kolejna tego typu ogólnopolska akcja policji. Działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" prowadzone są cyklicznie po to, żeby "zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje". Akcja odbędzie się dzisiaj w środę 22 marca na terenie całego kraju.

Czytaj więcej

Jelcz wybuduje nową fabrykę i zatrudni ludzi. Wszystko przez wojskowe kontrakty

Pamiętać trzeba, że nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 1500 zł mandatu i 15 punktów karnych. Do akcji przystąpią nie tylko funkcjonariusze, ale użyte będą również drony, które wychwycą wykroczenia z powietrza, na drogach pojawi się więcej nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Jest to kolejna tego typu mobilizacja w szeregach drogówki od momentu zmiany przepisów z 17 września 2022 roku, czyli momentu, w którym zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych oraz podwójnie liczonych mandatów za wykroczenia popełnione w warunkach recydywy. Mundurowi będą wyjątkowo surowi dla kierowców łamiących przepisy, które mają zapewniać bezpieczeństwo pieszym czy rowerzystom. Sprawdzą też zachowanie wobec osób użytkujących hulajnogi elektryczne. Głównym celem działań będą miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca, gdzie dochodziło do potrąceń.

Czytaj więcej

Mazda CX-90: Topowy SUV z najmocniejszym silnikiem w historii marki

Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście. Oczywiście, przepisy te nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Dla przypomnienia - za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim, a także omijanie pojazdu, którego kierujący zatrzymał się, by przepuścić pieszych, jak również za samo nieustąpienie pierwszeństwa pieszym grozi mandat w wysokości 1500 zł oraz 15 punktów karnych. W ramach akcji policjanci sprawdzać będą również prędkość. W najgorszym przypadku mandat może sięgnąć kwoty nawet 2500 zł (przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h).