w okresie świątęcznym, od piątku do wtorku na polskich drogach służbę pełniło około 3,5 tys. policjantów ruchu drogowego, w tym również funkcjonariusze z grupy Speed. Podczas akcji "Bezpieczne święta na drogach" funkcjonariusze kontrolowali m.in. prędkość, trzeźwość kierowców, a także inne wykroczenia. W okresie od 24 do 26 grudnia doszło w Polsce do 96 wypadków drogowych, w których zginęło osiem osób, a 114 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 580 nietrzeźwych kierujących. 66 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Czytaj więcej

Warszawa wprowadzi jeszcze więcej buspasów

Jedną z osób, które zginęły w tym okresie na drogach była 81-latka, która przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych w źle oświetlonym miejscu. Kobieta została potrącona przez nadjeżdżający samochód, nieprzytomną karetka zabrała do szpitala w Ełku. Kobieta zmarła w szpitalu. Inne śmiertelne potrącenie miało miejsce na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów, na wysokości miejscowości Kolnica. Tu zginął 78-letni rowerzysta, który prawdopodobnie wyjechał z drogi podporządkowanej i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy ciężarówki.

Porównując dane z ubiegłego roku w dniach 24-26 grudnia doszło do 112 wypadków, zginęło osiem osób, a 145 zostało rannych, zatrzymano 511 nietrzeźwych kierowców. Niestety dane z zeszłego roku są bardzo zbliżone. Wprowadzenie dużo ostrzejszych kar i mandatów praktycznie nie zmienia negatywnych statystyk.

Czytaj więcej

Mercedes AMG S 63 E Performance: Najmocniejsza S-klasa w historii