Sąd z ławą przysięgłych w powództwie cywilnym dzieci zmarłych tragicznie Melvina i Voncile Hill uznał odpowiedzialność Forda za wadę konstrukcyjną furgonetki F-250. Po pęknięciu opony pojazd o wadze 2,6 ton dachował, a jadący nim państwo Hill zostali zmiażdżeni przez dach kabiny, który nie wytrzymał ciężaru pojazdu. Według dzieci, przyczyną tragicznych skutków wypadku była wada konstrukcyjna samochodu. Prawnicy rodzeństwa przedstawili w sądzie dowody dotyczące prawie 80 podobnych przypadków dachowania, które doprowadziły do śmierci albo ciężkich obrażeń podróżujących tymi pojazdami właśnie z powodu zmiażdżenia ich przed dach. - Mamy nadzieję, że przyznanie takiego odszkodowania będzie ostrzeżeniem dla ludzi jeżdżących milionami furgonetek Forda — oświadczył James Butler z kancelarii prawnej Butler Prather.

Czytaj więcej

Ford Escort Księżnej Diany został sprzedany za ponad 3,5 mln zł

Adwokaci drugiego koncernu w USA i największego producenta furgonetek (5,2 mln sztuk F-250 w latach 1999-2016) starali się wykazać, że kabina tych pojazdów jest bezpieczna. Bronili koncern przed zarzutami, że „on i jego inżynierowie działali w złej woli i bez skrupułów, ze świadomą obojętnością dla bezpieczeństwa ludzi jeżdżących jego samochodami, gdy podejmowali decyzję o wytrzymałości dachu”. Ford wzmocnił jednak konstrukcję dachu dopiero w 2017 r., państwo Hill mieli auto z 2002 r.

„Nasza sympatia jest po stronie rodziny Hillów, ale nie uważamy, że ten werdykt jest oparty na dowodach i zamierzamy złożyć apelację” — oświadczył koncern agencji Associated Press. Wymiar sprawiedliwości w USA jest znany z częstego orzekania bardzo wysokich kar, orzeczona teraz wobec Forda jest jednak niespotykana. Suma 1,7 mld dolarów jest karnym odszkodowaniem, wykraczającym poza uszczerbek i ma na celu ukaranie sprawcy tego nieszczęścia — uważa AFP. Ten sam skład orzekający ukarał Forda i sieć obsługi samochodów Pep Boys, która założyła złe opony na zapłacenie dzieciom, Kim i Adamowi Hill, 34 mln dolarów odszkodowania za poniesione straty.

Czytaj więcej

Volkswagen Poznań rozpoczął produkcję modelu Caddy na gaz ziemny CNG