Stellantis opuszcza Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów

Europejski przemysł samochodowy jest wściekły. Po tym, jak planowane wycofanie silników spalinowych podzieliło producentów, koncern Stellantis wystąpił ze wspólnego stowarzyszenia lobbingowego ACEA.

Publikacja: 15.06.2022 06:39

Stellantis opuszcza Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów

Foto: mat. prasowe

Kilka dni po decyzji Parlamentu Europejskiego o wycofaniu silnika spalinowego z eksploatacji w 2035 roku, druga co do wielkości firma motoryzacyjna w Europie - Stellantis - wystąpiła z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA). Stellantis, drugi co do wielkości producent samochodów w Europie ogłosił swoją decyzję w pisemnym oświadczeniu. Wycofanie ma zostać zakończone do końca bieżącego roku.

ACEA wyraźnie sprzeciwiła się zeszłotygodniowemu głosowaniu Parlamentu Europejskiego nad wprowadzeniem od 2035 r. zakazu używania w UE samochodów z silnikami spalinowymi. Poszczególni producenci zajmowali jednak różne stanowiska. - Biorąc pod uwagę niestabilność i niepewność, wszelkie długoterminowe regulacje wykraczające poza obecną dekadę są przedwczesne - powiedział szef BMW Oliver Zipse, który obecnie przewodniczy stowarzyszeniu Acea. Z drugiej strony, Parlament Europejski wyznaczył "ambitny, ale osiągalny cel" - skomentował Volkswagen. Mercedes również z zadowoleniem przyjął tę decyzję Parlamentu.

Czytaj więcej

Skoda wraca do produkcji na Ukrainie

Stellantis już dawno temu zadeklarował, że będzie sprzedawał elektryki w Europie od 2030 roku, ale nie wycofa silników spalinowych np. z takich rynków jak Ameryka Północna. Stowarzyszenie ACEA, które powstało 30 lat temu, zrzesza 16 największych europejskich producentów samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych i autobusów, a w ostatnich latach otworzyło się na producentów spoza Europy, którzy "posiadają znaczące zakłady produkcyjne i badawcze" w UE np. Toyota jest również jego członkiem.

Carlos Tavares, dyrektor generalny firmy Stellantis

Carlos Tavares, dyrektor generalny firmy Stellantis

mat. prasowe

Jak stwierdził Stellantis w komunikacie wyjście z ACEA należy rozumieć jako "przejście od lobbingu do bardziej bezpośredniej interakcji". W tym celu grupa zamierza utworzyć "Forum na rzecz Wolności Mobilności". W ramach spotkań chce dyskutować o tym, jak "zapewnić społeczeństwu czystą, bezpieczną i przystępną cenowo mobilność oraz sprostać wyzwaniom związanym z globalnym ociepleniem". Forum "Swoboda przemieszczania się" ma być planowane i koordynowane przez ekspercki komitet doradczy, w skład którego wejdą przedstawiciele różnych podmiotów z branży motoryzacyjnej. "Inicjatywy te pokazują, że Stellantis chce być liderem w zmieniającym się świecie" - komunikuje rzecznik grupy Stellantis.

Czytaj więcej

Średnia cena nowego auta przekroczyła barierę 150 tysięcy zł

- Stawką jest dostęp do czystej, bezpiecznej i niedrogiej mobilności dla obywateli na całym świecie - powiedział Carlos Tavares, dyrektor generalny firmy Stellantis. Portugalczyk wielokrotnie przypominał, że koszt pojazdów elektrycznych musi być niższy, aby w przyszłości ludzie z klasy średniej mogli sobie pozwolić na zakup e-samochodu. Tavares ocenia dodatkowe koszty pojazdów elektrycznych w porównaniu z samochodami z silnikami spalinowymi na 40 procent.

Tu i Teraz
Mandat za przekroczenie prędkości w Finlandii: 32 km/h za szybko – 121 000 euro kary
Tu i Teraz
Film z kolejnego rozbitego Lamborghini. Tym razem w centrum Warszawy
Tu i Teraz
Powstaną dwie nowe drogi ekspresowe. Skończą się korki na drogach krajowych
Tu i Teraz
Tunele w Polsce bez zasięgu sieci komórkowej. Pod Świną również go zabraknie
Tu i Teraz
Kolejne masowe zwolnienia w motoryzacji. Połowa załogi do zwolnienia