Nowy fotoradar może stać się batem na kierowców podróżujących m.in. drogą ekspresową S8. Jest to nowoczesne urządzenie, które potrafi wyłapać przewinienia nawet 32 aut jednocześnie – podaje dziennik.pl. Na zamkniętej prezentacji, urządzenie zostało zamontowane w bagażniku klasycznego samochodu, tak by było niewidoczne dla innych kierowców. Na próbnym przejeździe trasą S8 od centrum handlowego na Targówku do węzła Emilianów za Radzyminem i z powrotem – sprzęt wyłapał 59 przekroczeń prędkości. Kierowcy, w ogólne nie zwracali uwagi na jadące przepisowo, nieoznakowane Volvo. W efekcie w banalny sposób zarejestrowano BMW pędzące 155 km/h, Skodę Octavię RS – 169 km/h czy Skodę Superb – 179 km/h.

Jakość zarejestrowanego materiału dowodowego była na wysokim poziomie, że pozwalała na identyfikację twarzy kierowcy, sprawdzenie czy jechał w zapiętych pasach bezpieczeństwa, czy korzystał z telefonu komórkowego oraz odczytać numer rejestracyjny auta. – Ten przyrząd może zastąpić tradycyjne wideorejestratory, nie wymaga ingerencji w układy samochodu oraz co ciekawsze nie wymaga zrównania prędkości. Co najważniejsze, daje 99,9 proc. skuteczności dowodów popełnienia wykroczenia – wskazał dla dziennik.pl, Sebastian Margalski, odpowiedzialny w firmie ZURAD za opracowanie i wdrożenie nowego fotoradaru. Rejestrowanie przekroczenia prędkości to nie jedyne możliwości urządzenia od ZURAD. Jest ono także w stanie wyłapać jazdę „na zderzaku”. Prowadzi pomiary odległości między pojazdami, zarówno według kryterium czasu, jak i dystansu wyrażonego w metrach. Dodatkowo Fotorapid PRO może być używany do odcinkowego pomiaru prędkości, gdyż jest w stanie rejestrować średnią prędkość z przejazdu. Zaletą w tym przypadku jest brak konieczności budowania bramownic. W ocenie konstruktorów wystarczy wykorzystanie istniejących elementów infrastruktury drogowej np. słupów oświetleniowych.

""

moto.rp.pl

Polska firma zapowiedziała jeszcze lepsze narzędzie. „Będzie wyposażone w 6 kamer z funkcją rozpoznawania tablic umożliwiającą przeszukiwanie baz danych pojazdów utraconych, nieubezpieczonych, poszukiwanych oraz klasyfikowaniem rodzaju pojazdu i z zaawansowanym trybem mierzenia prędkości” – zapowiedział Margalski. Policja miała już okazję zapoznać się z nowym fotoradarem.